2018. november 28., szerda

Nagy erdőlopás az állam hathatós segítségével. Hogyan tovább Natura 2000 területek?


Foto: Túr Menti Védett Területek/ Facebook
Nagy erdőlopás az állam hathatós segítségével 
Augusztus vége. Szürkület. Márk Nagy János több munkatársával együtt a Túr Menti Védett Területeken, az erdő közelében szaladt, mikor három, illegálisan kitermelt fával megrakott szekeret láttak kijönni az erdőből. Megálltak a szekerek előtt és a 1112-es segélyhívót hívták. Egyik falubeli megismerte őket és közéjük hajtott a szekérrel. Elugrottak előle, másképp a lábukon hajtott volna át. A rendőrség két óra múlva érkezett ki, pedig csak 20 kilométerre voltak.

"Már nincs jogunk hozzá, hogy a természetvédelmi őreink ott legyenek az erdőben. Már nincs jogosultságunk/igazolványunk. Már nem ellenőrizhetünk, nem büntethetünk és ez látszik is."- nyilatkozta a G4Media.ro portálnak Márk-Nagy János a Túr Menti Védett Területek gondnoka.

A falusiak nagyon jól ismerték a védett terület szabályait: a védett terület gondnokai jelölték ki és a minisztérium hagyta jóvá, hogy március elsejétől egészen augusztus 31-ig mindenféle fakitermelés tilos, mert a terület madárvédelmi terület és ekkor zajlik a költési időszak.

A nyerészkedők halásznak a zavarosban, mindenféle illegális tevékenységbe fognak. -hívja fel a figyelmet Márk-Nagy János

Kontextus: Egy júliusban elfogadott sürgősségi kormányrendelettel (OUG 75/2018) a kormányzat eltörölte a környezetvédelmi törvényben a gondnok fogalmát és ennek eredményeképp a civil szervezeteknek már nincs joguk természetvédelmi területeket kezelni Romániában. Ezek a területek az állam fennhatósága alá és az ANANP (Természetvédelmi Területek Országos Hatósága) kezelésébe kerülnek. A törvény megjelenéséig 166 gondnok biztosította a Románia területének 25%-át kitevő 1000 természetvédelmi terület közel felének védelmét. A többi természetvédelmi területnek nem volt semmilyen gondnoka.

Mi történik most?
A kormányrendelet bizonytalanságot szült és adminisztrációs zárlathoz vezetett.
Egyfelől a régi gondnokok felfüggesztették a működésüket, mert már törvényesen nem léteznek, és a hivatalok kérésére csak engedélyeket állítanak ki. Másfelől a 2016-ban létrehozott ANANP nem működőképes, míg nem hozza létre a területi képviseleteit minden megyében és így nem veszi át a védett területek menedzselését. Más szavakkal, a kormányzat teljesen lemondott a gondnokokról és azt kérte az ANANP-tól, hogy azonnal vegye át a védett területetek gondozását, anélkül, hogy megbizonyosodtak volna róla, hogy az ANANP működik, vagy a megfelelő költségvetés rendelkezésére áll.

"Két héten belül aláírnak egy olyan kormányhatározatot, ami lehetővé teszi, hogy megalakuljanak a területi képviseletek." -nyilatkozta a G4Media.ro portálnak Adi Croitoru, az ANANP igazgatója, a környezetvédelmi minisztériumon belül működő biodiverzitás alegység volt igazgatója, akit a júliusi határozat után három nappal neveztek ki az ANANP élére.

Aki kapja, marja

Túr Menti Védett Területek, Szatmár megye. Három Olaszországban dolgozó testvér úgy dönt, hogy kültelken, a folyóparton épít házakat, illegálisan, engedélyek nélkül. Márk-Nagy János gondnok az Erdélyi Kárpát Egyesülettől értesítette az ügyészséget és a félig kész munkálatokat leállították.
Nyolc évvel később, augusztusban, a testvérek engedélyek nélkül folytatják a munkálatokat és a volt gondnok nem tehet semmit.
Mindazok a természetvédelmi egyesületek, egyetemi- és kutatóközpontok, akiket a júliusi 75-ös kormányhatározat eltávolított a természetvédelmi területek közeléből, riadót fújnak. A kormányhatározat a parlament jóváhagyására vár. A szenátus jóváhagyta, most a képviselőház bizottságai tárgyalják és november nyolcadikáig adnak véleményt. Ezután tárgyalja majd a képviselőház, ami döntő ház lesz.

"Bepereltük a kormányzatot és az ombucmanhoz (nép ügyvédje) fordultunk. A 75- ös kormányrendelet eltörlését kérjük, mert diszkriminálja a civil szervezeteket." -mondja Liviu Cioineag a Natura 2000 Koalíció ügyvezető igazgatója
Szerinte az ANANP nem tudja, mekkora büdzsére van szüksége, ami működésbeli zavarhoz fog vezetni. "Pénz nélkül ez a hivatal csak papíron fog létezni és csak egy bürokratikus eszköz lesz. Úgy gondoljuk, nem lesz pénz a védett területekre. Az egész csak arra volt jó, hogy kiiktassák a gondnokokat, akik riadót fújtak, ha természetkárosító beruházásról hallottak."-folytatja Cioineag.

Az ANANP terveiről
Az ANANP elnöke bizakodó. Reméli, hogy két héten belül meglesz a kormányhatározat és létrehozhatják a 41 területi kirendeltséget. Decemberben már a 400 szakember alkalmazásához kezdene hozzá, ezek az alkalmazottak a tervek szerint a terepmunkát is elvégzik. „Területi partnerségeket kötünk, előnyt élveznek azok, akik gondnokok voltak.”
A kevesebb bürokrácia jegyében a területi képviseletek nem lesznek jogi személyek. Csak szakértőket: biológusokat, környezetmérnököket, geológusokat és ökológusokat találhatunk köztük.

"Nem hiszem, hogy dolgoznék az ANANP-nek. Meg mernék esküdni, hogy utasításokat kapnánk, hogy kinek kell engedélyt adni és kinek nem. Olyan szerződés kell, amiben társakként szerepelünk, hogy a függetlenségünk megtarthassuk."-mondja Márk Nagy János.
A Túr Menti Védett Területek gondnokát eddig is erős nyomás alatt tartotta a politikum. Tavaly május és szeptember között nyolc alkalommal ellenőrizte őket a Környezetvédelmi Őrség.

A védett területek új igazgatónőjét láthatóan nem érdeklik a panaszok. Már találkozott Carsten Rasmussennel az EU Bizottság D-Regio Romániáért felelő képviselőjével, akivel az ANANP új terveiről beszélt. Az a cél, hogy a hatóság közvetítő szerepet töltsön be és közvetlenül hozzáférhessen a biodiverzitás megőrzésére létrehozott uniós pénzekhez. Tervei szerint november elején európai uniós biztosokkal fog beszélni, hogy minél pontosabb képet kapjon az év végéig.

Croitoru
„Egy költségvetésről beszélünk. Nagy bevételünk van a természetvédelmi területeken zajló tevékenységekből, mint engedélyek, filmezések, barlangok látogatása. Pontosan tudjuk, mennyi pénz kell a fenntartásukhoz, de majd elmondjuk és eldöntjük, hogy szükség van-e más forrásokra.”-mondja Croitoru, aki két új bevételi forrással is számol. Jövő évtől az ANANP az EU számára valamiféle zöld bizonylatot árul, vagyis kiegészítő intézkedéseket a védett területeken bevezetett korlátozásokért. Másfelől valamiféle védjegyet vezetnek be minden védett területen készült termékre és majd ezzel a védjeggyel kerülnek forgalomba.

Félelmek
A szakmának nem tetszenek az új igazgatónő tervei. „Az a kijelentés, hogy a saját bevételből fogod az embereket fizetni, abszurd gondolat. Világos, hogy fogalma sincs, miről beszél. Szeretném tudni, hogy a pénzügyminiszter tudja-e, hogy az ANANP által javasolt büdzsé nem fedi a valóságot és az újonnan létrejött hivatalt végül az állami költségvetésből kell fizetni.” - nyilatkozta a G4Media.ro portálnak Erika Stanciu a Propark-Alapítvány a Védett Területekért vezetője. Az alapítványnak különféle továbbképzései vannak a védett területek alkalmazottai számára.
A jövendőbeli ANANP szakértők- alkalmazottak létszámával kapcsolatban is vannak félelmek. Eddig minden olyan megyében, ahol 2-3 védett terület hoztak létre körülbelül 20-30 alkalmazott volt, de így sem volt elég nagy a létszám a terepmunkához. Most a hivatal feleannyi emberrel szeretne kétszer több védett területet gondozni.
Vélhetően az ANANP alkalmaz pár embert, pont eleget ahhoz, hogy létrehozza a területi képviseleteket. Ezzel automatikusan megszűnnek a régi gondnokságok. Az új emberek nehezen fognak eligazodni és így sokkal egyszerűbb lesz engedélyeket szerezni természetkárosító beruházásokra.
“Egy nagyon nehéz időszak jön, és attól félünk, hogy nagyon sok értékes helyet tönkre tesznek az országban. Mi más szerepet keresünk, az őrzést. Egy abszurd harc veszi kezdetét, amiben mindenki veszíteni fog.” - figyelmeztet Stanciu

A kormányrendelet most a képviselőházban van. A gondnokok attól tartanak, hogy tíz éves, sokszor önkéntesen végzett munkájuk lesz semmivé. Az ANANP elképzelése szerint mindent Bukarestből irányítanak majd, ahol az elnök, Adi Croitoru személyesen ír alá minden engedélyt, amit a hatóság kibocsát.

A cikk román eredetije október 26-án jelent meg

Berágott a Greenpeace a vízügyi és erdészeti minisztériumra

Foto: Greenpeace Romania

A helyzet egyáltalán nem rózsás, ami a technokrata kormány idején a természetvédelem terén még elérhető célnak tűnt, az mára már csak vágyálom. November nyolcadikán írta dühös kommentjét a Greenpeace Románia. Máshol nincs róla magyar hír.

A Greenpeace Romania egyáltalán nem örült a vízügyi és erdészeti minisztérium érintetlen és öreg erdőkről szóló sajtótájékoztatójának. Szerintük csak porhintés, én a parasztvakítás szót használnám, de nekem könnyebb, engem nem szoktak beperelni. A minisztérium szerint a romániai érintetlen és öreg erdők területe már több mint 21.000 hektár. A GP Románia szerint 120.000 hektár eddig még nem azonosított érintetlen erdőről beszélhetünk, amelyek még mindig nem kaptak szigorú védelmet, mert a minisztérium nem volt képes összeállítani az azonosításukhoz szükséges papírokat, feltételjegyzéket. Ha arra gondolunk, hogy az elmúlt 13 évben az érintetlen erdők több mint fele eltűnt, a helyzet egyáltalán nem rózsás és a minisztérium hatékonysága is megkérdőjelezhető. "Elvégre mit várhatunk egy olyan minisztériumtól, ahol hírből sem ismerik az átláthatóságot és lenyúlják a civil szervezetek munkáját, hogy később ezzel büszkélkedhessenek."-folytatja a GP Románia a Facebook kommentárban.

Az érintetlen erdők azonosításában a Greenpeace Románia is részt vett, cikk is van erről itt a blogon. A 2016-os Greenpeace táborba Csibi Magor, a WWF Romania akkori igazgatója is kilátogatott. A természetvédő szervezetek és az erdők kezelőinek munkája 21 000 hektár érintetlen erdő katalogizálása, ezek az erdők bekerültek az Érintetlen és Öreg erdők nemzeti  katalógusába. 

Nagyobb a baj, mint hinnénk. A vízügyi és erdészeti miniszter csak a sajtóban nyitott a civil szervezetekkel való együttműködésre, lényegében becsapják előttük az ajtót és nem hívják meg őket a munkacsoportokba. Mint kiderült, már munkacsoportok sincsenek.

2018. november 24., szombat

2018 fontosabb erdős cikkei 3





október 19-én A Vízűgyi és Erdészeti Minisztérium  közvitára bocsátotta a felsőcsertési aranybánya tervéhez szükséges 56,1579 hektár erdő kivonását az erdőalapból. (Erre a közvitára érkezik később 4400 levél a declic.ro oldalról)

október 26
Nagy erdőlopás az állam hathatós segítségével. Hogyan tovább Natura 2000 területek?
Más szavakkal, a kormányzat teljesen lemondott a gondnokokról és azt kérte az ANANP-tól, hogy azonnal vegye át a védett területetek gondozását, anélkül, hogy megbizonyosodtak volna róla, hogy az ANANP működik, vagy a megfelelő költségvetés rendelkezésére áll.

 november 2
A WWF Románia sajtóközleménye bemutatja a megújított  FSC minősítést bemutató honlapját. A Schweighofer botrány ártott az FSC jó hírének, de tudni kell, hogy a WWF fellépett az osztrák cég ellen.  Románul olvasók itt olvashatják az oldalt: https://lemncontrolat.ro/

november 8
Berágott a Greenpeace a vízügyi és erdészeti minisztériumra A Greenpeace Romania egyáltalán nem örült a vízügyi és erdészeti minisztérium érintetlen és öreg erdőkről szóló sajtótájékoztatójának. Szerintük csak porhintés, én a parasztvakítás szót használnám, de nekem könnyebb, engem nem szoktak beperelni.
http://bozsiakcio.blogspot.com/2018/11/beragott-greenpeace-vizugyi-es.html

november 11
Abgeholzt - Wie Europas letzte Urwälder verfeuert werden
Auf den ersten Blick könnten Nordrhein-Westfalens Naturfreunde zufrieden sein: Die Waldbilanz ist positiv, rein statistisch wachsen die heimischen Wälder. Doch das geht nur, weil jede Menge Importe ins Land kommen, gerade auch aus Osteuropa. Dort gibt es täglich illegale Kahlschläge, unter denen seltene Tierarten, das Klima und die Bevölkerung vor Ort leiden.
https://www1.wdr.de/fernsehen/die-story/sendungen/abgeholzt-100.html?fbclid=IwAR1daZahRDaDRwqGVbqtyTnL46ktU4ygTubRmunvGKTDClF8war4QRl4Rrc

november 12
Ipari léptékű pusztítás: 1,2 millió köbméter faanyag tűnt el az elmúlt öt évben a romániai nemzeti parkokból
"Újabb kötelezettségszegési eljárás indulhat Románia ellen amiatt, hogy 1,2 millió köbméter faanyag tűnt el az elmúlt öt esztendőben a nemzeti parkokból – ez gyakorlatilag 3.600 hektár évszázados erdőt jelent, azaz 7.200 futballpálya nagyságú területet – jelentette ki hétfői sajtóértekezletén Andrei Ciurcanu, az Agent Green munkatársa."
https://kronika.ro/erdelyi-hirek/ipari-lepteku-pusztitas-12-millio-kobmeter-faanyag-tunt-el-az-elmult-ot-evben-a-romaniai-nemzeti-parkokbol?fbclid=IwAR2lt_L8x-bGVNsg5OOXgJcnESSJPQ5bYX-1GOXaDGHxDyt53yMPu8uo27Q

Több mint egymillió köbméter faanyag tűnt el 5 év alatt a hazai nemzeti parkokból
"A civil szervezet képviselője elmondta: brüsszeli hivatalos forrásokból úgy értesült, előfordulhat, hogy a törvénytelen erdőirtások miatt újabb kötelezettségszegési eljárás induljon Románia ellen. Brüsszelben az Agent Green és az EuroNatur szervezetek mutattak be egy jelentést a nemzeti parkokban és a Natura 2000 természetvédelmi területeken történő visszaélésekkel kapcsolatban."
http://think.transindex.ro/?hir=658&Tobb_mint_egymillio_kobmeter_faanyag_tunt_el_5_ev_alatt_a_hazai_nemzeti_parkokbol&fbclid=IwAR0gcVTYwv2wvolUeMtYAxY1rxlPqAMO2weMA6JBzBA9bBpX76W_VKsNi68

2018. november 16-án megtudtuk, hogy a kormányzat még nem hagyja jóvá a felsőcsertési aranybánya létrehozásához szükséges 56 hektár erdő kivonását az erdőalapból. Az erdővédők átmenetileg fellélegezhetnek, egyelőre hivatalosan nem tarolhatják le az erdőt. A kormányhatározat elnapolásában helyieknek(a Mining Watch Románia egy helyi közbirtokosság nevét említi, ők jelentették, hogy a helyi polgármesteri hivatal illegálisan igényelte vissza azt az erdőterületet, amit később a bányacégnek adott tovább), zöld aktivistáknak és politikusoknak egyaránt fontos szerep jutott. A zöld aktivisták a declic.ro petícióoldalon több mint 4400 aláírást gyűjtöttek és tüntetést szerveztek, de  kellett ehhez többek közt Mihai Gotiu szenátor is, aki a szenátusban kiharcolta egy vizsgálóbizottság felállítását, ami a hivatalok szerepét vizsgálta a felsőcsertési aranybánya engedélyeinek kiállításában. A jelentés júliusra készült el, ez alapján kértek egy vizsgálatot a Miniszterelnöki Hivatal Ellenőrző Testületétől, értesítették a Korrupcióellenes Ügyészséget(DNA) továbbá több minisztériumtól véleményt kértek. Értesítették a kormányzatot és a Vízügyi és Erdészeti minisztériumot, hogy a jelentett problémák tisztázásáig ne jelentessék meg a kormányhatározatot.
(Források Mining Watch Románia és Mihai Gotiu szenátor Facebook oldala)

november 23
Lugoson a rendőrség vette át a Grincs szerepét, és majdnem ellopta a karácsonyt
A rend őrei ugyanakkor nem azért foglalták le a fenyőt, mert utálnák a karácsonyt, hanem azért, mert a szállításkor nem tudták felmutatni az ilyenkor kötelező, a fa eredetét igazoló okmányt. Mivelhogy ilyen nem is volt.
Ilyen esetben pedig a rendőrségnek el kell koboznia a fát, amelyet aztán fel kell aprítani tűzifának.
https://www.foter.ro/cikk/20181123_lugoson_a_rendorseg_vette_at_a_grincs_szerepet_es_majdnem_ellopta_a_karacsonyt

november 28
Kept secret data from Romanian forest inventory reveals a catastrophic level of illegal logging
Agent Green published shocking data from second forest inventory, which has been kept secret so far. According to official logging allowances in forest management plans, not more than 18 Mio cubic meters of timber can be cut legally per year. But in reality more then 38 Mio cubic meters are being logged down. Every year.
20.6 Million cubic meters / year of timber exploited above the maximum allowed is “a shocking value of catastrophic size and an attack on both safety of the citizens of Romania and on biodiversity. Authorities have totally lost control of sustainable forest management”, Agent Green says.
https://www.saveparadiseforests.eu/en/kept-secret-data-from-romanian-forest-inventory-reveals-catastrophic-level-of-illegal-logging/?fbclid=IwAR1lSP1lBKZd1haWF_MfHZ6ix2PJTKdOmxsPWlpIxBQJCOq-r_zS-w3plS0

december 7
Félezer köbméternyi faanyagot foglaltak le a Schweighofer rétyi üzeménél
513 köbméternyi, papírok nélküli faanyagot foglalt le az erdészeti őrség december 6-án a Holzindustrie Schweighofer rétyi üzeménél végzett ellenőrzéskor - számolt be a covasnamedia.ro. A portál szerint a lefoglalt faanyagok értéke meghaladja a 171 ezer lejt. Értesülésük szerint ugyanakkor az osztrák vállalatot 10 ezer lejes büntetéssel sújtották a történtek miatt. A vállalat szerint azonban ez egy „abszurd helyzet”, ami egy mérési hibának a következménye, mivel jelenleg a feldolgozó pontosabban és másképp méri az átvett fát, mint a beszállító.
(Az osztrák cég régi trükkje a szerinte új és nagyon pontos saját mérése. Kritikusai szerint meglopja beszállítóit. Szomorú tény, hogy a zöld aktivisták egyike átigazolt az osztrák céghez, mert van az a pénz.)
http://think.transindex.ro/?hir=671&Felezer_kobmeternyi_faanyagot_foglaltak_le_a_Schweighofer_retyi_uzemenel

 december 20

Destruction of the largest complex of primary forest in EU: the Fagaras MtsFagaras mountains are unique - according to our knowledge, they host the largest areas of primary forests in entire EU (around 10,000 hectares). To compare - it is the same area as all the primary forests found in the entire Slovak Republic. In addition, other large areas are covered by valuable natural forests, which connect primary forest localities into larger complexes of high naturalness. Therefore, it deserves special attention and conservation.
https://www.remoteforests.org/article.php?id=40%2Cdestruction-of-the-largest-complex-of-primary-forest-in-eu-the-fagaras-mts%2Cen&fbclid=IwAR3E8fH2YHcYWIPk-v1FeaVlYPd9EtWakCmfgx_7v50imPXiZDOW0VbYlrY
(a cikk folyamatosan frissül)