2017. április 21., péntek

Medvés hírekről dióhéjban


Itt a tavasz és újra terítéken a medve. Néhol szó szerint. Elég a Propaganda 2016-os erdélyi sorozatának ivói részére gondolni, ahol Till Attila gyermeki izgatottsággal szemlélte az üzlet pultjában látható medveszalámit. Izgalmas lenne utánajárni, mennyire legális egy védett állat húsából készült terméket árulni.
Más is ráérzett a medve ízére és vannak, akik a házi megoldásokra esküsznek, két év nyomozás  után helyezték vád alá a Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület nyomkövetővel ellátott medvéjének orvvadászát. A jeladós medve egy másik medvével együtt többek közt házi medveszalámiként végezte.
Nem ez az első jeladós medve, amit kilőnek, 2012-ben Máramarosban ugyancsak orvvadászok ölték meg a WWF jeladós medvéjét.

Pár napja osztotta meg a hírt az Agent Green, hogy orvvadászat gyanújával indítottak eljárást lupényi (Lupeni) és hobicaurikányi (Uricani) rendőrök ellen. Állítólag egy olyan hálózat tagjai voltak, amelyik vadásztrófeákat csempészett külföldre. Pesszimista zöldek szerint ez csak a jéghegy csúcsa és az orvvadászat hatalmas méreteket ölt.
A medvetrófeák ára igen magas 4.000-15.000 euró között mozog, az orvvadászatot pedig 3-7 év börtönbüntetéssel és 5000- 25000 lej pénzbírsággal büntetik. Az orvvadászatról, ahhoz képest, hogy mekkora probléma, aránylag kevés szó esik. Egy Brassó megyei erdőben, pár nap alatt 12 hurkot találtak. Ezeket, ha megfelelő magasságba teszik, a medvét is megfogja, de csapdakihelyezés közben is fotóztak orvvadászokat a hatóságok.

Lövünk mindenre, ami mozog
Felébredtek a medvék és mivel elég kevés a táplálék ez ember-állat konfliktusokhoz vezethet, figyelmeztetnek a zöld szervezetek. De nemcsak a medvék ébredtek fel, hanem a vadászati kvóta körüli indulatok is.
 Mai hír, hogy a Vízügyi és erdészeti minisztérium úgy bocsátotta  közvitára a vadászható fajok vadászati kvótájáról szóló minisztériumi rendelet tervezetét, hogy elfelejtette közzétenni, milyen módszerrel számolták meg az adott fajokat és mi alapján határozták meg a vadászati kvótákat. A Natura 2000 Koalíció tiltakozik.
2015-ben fordítottunk egy hosszú interjút a Román Madártani Egyesület elnökével, ahol többek közt a védett ludakról és a pacsirtáról is szó esett. Most újra beszélnünk kell erről is,  2015-ben nagyon szép kampány zajlott a pacsirta megvédéséért.
Tavaly a védett állatok védelméért zajlott kampány.  A környezetvédelmi minisztérium akkor nem hagyta jóvá 1691 védett állat kilövését (552 medve és 657 farkas, valamint 68 hiúz és 474 vadmacska), ez elég érzékenyen érintette a trófeavadászatból igencsak profitáló vadásztársaságokat. 2016-ban első alkalommal történt meg, hogy a civil szervezetek véleményét is megkérdezték a vadászati kvótákról.
Még mindig nem köztudott, hogy Románia 2007-es csatlakozásával elfogadtuk, hogy az Európai Unióban a medve, a farkas, a hiúz és a vadmacska védett állat. Esetükben tilos lenne a sportvadászat. Derogáció adható, ha egy védett állat túl sok kárt okoz, vagy emberek életét veszélyezteti.
"A négy ragadozófaj európai szinten védett, az élőhely-irányelv értelmében pedig amennyiben konfliktusok, károk, problémák következnek jelenlétükből, a kilövésükhöz csak végső esetben szabad folyamodni, és mindig fel kell kínálni alternatív megoldásokat is."-írja a Transindex

Tavaly lefordítottunk a Digi 24 tévéadó 24 perc című műsorának interjúját Csibi Magorral, a WWF Románia igazgatójával. Aki szeretne bővebben olvasni medvék és közösségek együttélésének lehetőségeiről, az olvassa el újra az interjút. Április 12-én Csibi Magor újra a 24 perc vendége volt, ez alkalommal nem közöljük a teljes interjút, csak a friss információkat gyűjtjük össze.
  • Romániában van egy olyan filozófiánk, hogy a természet a fejlődés útjában áll és egyáltalán nem látjuk mit nyújt nekünk a természet szociális és gazdasági szempontból. A hatóságok a medvében csak egy állatot látnak. A medvéről zajló gondolkodás valahogy így zajlik. Mi szükségünk a medvére? Ott él messze az erdőben, nincs semmi szerepe, csak pénzt veszítünk miatta, valahogy hasznosítsuk. 
  • A medve és a nagyragadozók szerepe igencsak jelentős a vadkárok visszaszorításában. Ahol nincsenek nagyragadozók, jelentősen magasabb a vadkárok mértéke. Más országokban probléma az erdősítés, mert az őzek mindent lerágnak. 
  • Nincsen tudományos országos felmérés a medve, farkas, hiúz és vadmacska populációk nagyságáról. Az eddigi becslések nem felelnek meg a valóságnak. A populációk nagyságát eddig a vadásztársaságok becsülték meg a vadásztársaság területén számolt nyomok alapján. Van olyan vadásztársaság, aminek 10 hektáros területén összesen 2 alkalmazott becsülte meg az összes faj  populációjának nagyságát. Ezeket az adatokat központilag összesítették, néhol javították, megnézték a vadkárok mértékét, majd ez alapján adták ki a vadásztársaságoknak a vadászati kvótákat.
  • A WWF Románia az ország több részén kameracsapdás felvételek segítségével is segítette a vadásztársaságok területein élő populációk felmérését és ezeken a helyeken sikerült az addig valószínűtlenül magas számokat a valósághoz igazítani, maguk a vadásztársaságok is meglepődtek azon, hogy például sokkal kisebb a medve- és farkaspopuláció, mint gondolták. 
  • Különbség van vadásztársaság és vadásztársaság között, hívja fel a figyelmet a WWF Romania, szerintük vannak példásan dolgozó vadásztársaságok és vannak kisebb, trófeavadászatra berendezkedő vadásztársaságok. Az utóbbiak nem a közösséget károsító példányokat szeretnék elejteni, mert ezek többnyire kistestű meg fiatal medvék, hanem a vadász szemmel vonzóbb példányokat, amik legtöbbször senkinek sem ártanak, de sokkal értékesebb a trófeájuk. Így sok kárt okozó medve megúszhatja. 
  • Miként lehetséges, hogy külföldi vadászoldalakon még mindig vannak olyan hirdetések, amelyek romániai medvetrófeát kínálnak, mikor a medve védett állat? 
  • A medvék és az emberek közötti konfliktus egyik fontos eleme a vadkárok kifizetésének elmaradása. A vadkárigénylés/kompenzáció igénylése bonyolult, nem lehet megjósolni, mikor kapják kézhez a pénzt és a feszültség egyre nő. Erre kínálnak megoldást a vadásztársaságok, akik állítólag a helyi közösségek érdekeit képviselik. Ez a megoldás nem eredményes, ideje lenne váltani.
  • Senki sem állítja, hogy a kárt okozó medvét nem lehet kilőni, de derogációt mindig csak egy jól azonosítható állatra lehet adni.
  • Korodi Attila környezetvédelmi miniszter idején volt medvestratégia, terveztek egy országos felmérést, mindez leváltása után feledésbe merült.
Borúlátó végszó
Látszólag nem sok minden változott 2016 óta, ugyanakkor 2016-ban úgy éreztük, hogy végre tehetünk a védett állatok védelméért és ezt érdemes kiemelnünk. Több zöld szervezet hangsúlyozta, hogy ha medvéről vagy farkasról van szó, akkor nem tájékoztatás, hanem pánikkeltés folyik. Aki jól riogat, az még helyhatósági választást is nyerhet. Zöld berkekben évről évre elhangzik, hogy ideje lenne feltérképezni, hogy választott elöljáróink milyen vadásztársaságok tagjai és milyen vadászattal kapcsolatos üzletekben vannak benne. Ugyancsak izgalmas kutatási téma lehetne, hogy a sajtóban megjelenő medvés és farkasos hírekben hányszor kérdezik meg zöld szervezetek képviselőinek véleményét. Kiegészítésként nézzük meg azt is, hogy ki az adott újság tulajdonosa és ne legyenek illúzióink a korrekt tájékoztatásról.

cikkek
Bebizonyosodott: a jeladós medve maradványait találták meg

2017. április 19., szerda

Mihai Goțiu szenátor - Állítsuk meg az Aranyos és az Érchegység mérgezését!

a kép forrása
Mihai Goțiu szenátor, Verespatak-aktivista 2017. április 12-én beszédet tartott az Aranyos folyó és az Érchegység szennyezése miatt. Fontosnak tartjuk, hogy az minél szélesebb körben nyilvánosságot kapjon, így magyarul is elérhetővé tesszük.

"Állítsuk meg az Aranyos és az Érchegység mérgezését! Avagy miként tudunk egy környezeti katasztrófát a fenntartható fejlődés lehetőségévé alakítani?

Tisztelt szenátorok! 2017. április harmadika újra a halál napja az Aranyos folyó és az Érchegység tönkretételének naptárában.

Mint gondolom, már tudják, vagy tudniuk kellene, több tonna víz és nehézfémekkel, rézzel, mangánnal, vassal, kadmiummal, cinkkel meg arzénnal szennyezett iszap ömlött az Aranyosba a Cupru Min és a román állam felügyelete alatt álló Sesely-völgyi /szászavinci zagytározóból."(ford. megj. két néven emlegetik, de ugyanarról a zagytározóról van szó)

Előzmények

"A múlt heti baleset olyan kiömlések és időszakos balesetek sorába kapcsolódik, mint a 2004-es, 2008-as, 2011-es és 2013-as, amelyek tönkretették az egyik legszebb folyónk növény- és állatvilágát, és a lakosság jólétét meg egészségét is veszélyeztették, különféle súlyos betegségeknek téve ki őket a mérgezéstől a rákig, a bénulásig, szívbetegségekig és így tovább.
A Fehér megyei prefektus nyilatkozatát, miszerint »a baleset nem érintette a halállományt« - valahová a nevetséges és a cinikus közé sorolom, tudván, hogy 2008-ban és 2013-ban több tonna hal pusztult el. Vajon milyen halállományra utalt a Fehér megyei prefektus az Aranyosban a Sesely-völgyi tározó alatt?

A sajtóban megjelenő első tudósítások és nyilatkozatok szerint, azokról a problémákról, amelyek a múlt heti balesethez vezettek a Cupru Minnek már 2015-ben tudomása volt, a Cupru Min képviselőit idézve: »a nemzeti bizottságnak (Comisia Națională pentru Siguranța Barajelor și Lucrări Hidrotehnice – CONSIB, Nemzeti Bizottság a Gátak és Hidrotechnikai Munkálatok Biztonságáért)kellett dönteni arról 2017 tavaszán, a jégolvadás után, hogy mi lesz az optimális megoldás.«
Ez a dolog jól mutatja azt a felelőtlenséget, amivel a bányavállalat vezetősége és a kormányzat az ilyen problémákat kezeli, egy olyan országban, ahol egyesek még felvetik újabb halálos zagytározók engedélyeztetésének és megépítésének gondolatát, mint Verespatakon, alig pár lépésnyire a szászavinci zagytározótól, a Déva melletti Felsőcsertésen, vagy máshol.
Egyáltalán nem szívmelengető, hogy a több millió tonna zagyba és méregbe süllyedt egykori szászavinci templomtorony és a temető keresztjei lettek az Érchegység emblematikus képei, nem csak Romániában, hanem határon túl is."

Kezdeti lépések 2014-ből: Nemzeti stratégia a romániai szennyezett területek kezelésére

"Ha most sem ébredünk fel, amikor már túl késő, csak ilyen tájak lesznek, amit gyerekeinknek meg unokáinknak örökül hagyhatunk. És mégis, tisztelt kollégák, léteznek megoldások, 2014 őszén a volt Környezetvédelmi és Klímaváltozási Minisztériumon belül működő Társadalmi párbeszédért felelő bizottság közvitára bocsátotta a Nemzeti stratégia a romániai szennyezett területek kezelésére című stratégiát.
Gyakorlatilag ez volt az első alkalom, amikor Romániában politikai szinten, hivatalosan elismerték a bányászati és az ipari fejlesztések okozta környezetrombolás nagyságát és hatásait. Az addigi beavatkozások csak pontszerű beavatkozások voltak, nem volt egységes stratégia és nem volt megfelelő metodológia.
A már idézett dokumentum szerint Romániában, abban az időben 210 szennyezett terület és 1083 lehetséges szennyezett terület volt, olyan területek, amiknek még nem készült el az állapotfelmérése."

 Az utolsó évtizedekben zajló bányászipari tevékenységek eredményei

"A helyreállítási költségek hatalmasak 1 milliárd 264 millió euróba kerülne a kockázatfelmérés és a 210 szennyezett terület helyreállítása, ehhez még újabb 7 milliárd 192 millió eurót kellene hozzáadni a potenciálisan szennyezett területek kockázatfelmérésére és helyreállítására."

Megoldási javaslatok és azok várható hatásai

"Figyelem, az Európai Unió prioritásait figyelembe véve, ezeket a költségeket egyáltalán nem paradox módon átalakíthatjuk Románia fejlesztésének lehetőségévé a következőkkel:
  • 2050-ig az európai alapok lehívásával, eurómilliárdokról beszélünk, amit a szennyezett területekre költhetünk, közvetve több ezer munkahelyet teremthetünk a környezet regenerálás területén.
  • Több tízezer vagy százezer hektár mezőgazdasági és erdőterület köztük szántóföld, legelő, gyümölcsös, vagy erdő mezőgazdasági és erdőgazdasági művelésbe való visszaállítása, tudván, hogy egyetlen bányászati vagy ipari beruházás után több ezer hektár károsított terület marad vissza.
  • A vízszennyezés csökkentésével és a vízszennyezés főbb kockázatainak csökkentésével.
  • Jelentős összeget megspórolnunk az egészségügyben. Tudjuk, hogy a szennyezett területek környékén nagyon sok egészségügyi probléma van, köztük annyira súlyosak is, hogy azon a szinten már egész helységek kitelepítését igénylik."
Konklúzió: mielőbb cselekvési terv kidolgozására van szükség
"Sajnos 2014 őszétől egészen napjainkig semmit nem hallottunk a stratégia kidolgozásának folytatásáról és a szennyezett területek kezeléséről szóló cselekvési tervről.
A Sesely-völgyi baleset azt mutatja, hogy még ha létezik is egy ilyen stratégia vagy terv, az papíron marad és nem valósítják meg, másképp nehezen elképzelhető, hogy pont Románia egyik belföldön és külföldön erősen mediatizált tározója maradt volna ki.
  Tisztelt szenátorok, tisztelt miniszterek, hadd tegyük meg együtt ezt az erőfeszítést és változtassuk át ezt a nemzeti problémát a fenntartható fejlődés lehetőségévé!
Nem kell feltalálnunk a spanyolviaszt, vannak megoldások, csak el kell ismernünk a probléma létezését és neki kell állnunk dolgozni.
A múlt heti Sesely-völgyi baleset és az elmúlt 15 évben bekövetkezett balesetek azt mutatják, hogy csak a vakszerencse mentett meg egy hatalmas tragédiától az Aranyoson és minden olyan településen, ahol a folyó átfolyik Topánfalvától (Câmpeni), Aranyosbányáig (Baia de Arieşi) és Tordáig (Turda), majd tovább a Maros folyón.

Ennyire nehéz most intelligensen, felelősen, a mostani és a jövőbeli nemzedékek érdekében cselekednünk?"

...

Köszönöm mindenkinek a segítséget, nélkületek ez a bejegyzés nem született volna meg. 

Hogy könnyebben tájékozódjunk:
román név    magyar név 
Valea Seşii   Sesely-völgy
Geamăna      Szászavinc

előzmény
A Cupru Min bányavállalat mérgezései egy véget nem érő történet

2017. április 10., hétfő

A Cupru Min bányavállalat mérgezései egy véget nem érő történet


Egy újabb zagyömlés, ami a sajtót is felkészületlenül érte.
Rég írtunk Verespatakról, és közben elfelejtettük a szakszavakat.
Április harmadikán késő este láttam az Adevărul cikkét a zagyömlésről és nagyon jó lett volna, ha három épkézláb mondatban sikerül összefoglalnom a lényeget azoknak, akik nem olvasnak románul, de sem a zagyömlés helyét, sem az okát nem tudtam kideríteni. Megosztottam a román cikket és nagyon reméltem, hogy a fényképek elég beszédesek lesznek. Később találtam rá a Mining Watch Romania anyagára.
Azóta aránylag sok cikk jelent meg a szennyezésről, köztük nagyon sok pontatlan. Újból belefutottunk abba a problémába, hogy írni kell, mert nagy a baj, de nincs elérhető szakértő és így nagyon kreatív megoldások születtek. Régebb évente megjelent egy-két cikk a szászavinci/ Sesely-völgyi zagytározóról, de újabban elfelejtettük. Most kénytelenek leszünk újratanulni.

A történet dióhéjban: április harmadikán 6000 köbméter zagy jutott ki az Aranyos folyóba a Cupru Min rézbányához tartozó Sesely-völgyi zagytározóból, mielőtt a szennyezést leállították. A vízgazdálkodási igazgatóság, a környezetvédelmi őrség és a katasztrófavédelmi felügyelőség szerint az Aranyos folyó vizének használata sem emberi, sem állati fogyasztásra, sem tisztálkodásra nem alkalmas- írja a Transindex. Egy használaton kívül helyezett berendezés okozta a balesetet, egy darabig gyűjtöttem mi mindennek nevezte a sajtó a bajok forrását, de maradjunk a meghibásodott berendezésnél, bár ez sem pontos. Csak ideiglenes megoldással tudták a szennyezést megállítani, ami senkinek sem jó hír.

Ki kell emelni a Mining Watch Romania zöld szervezet tevékenységét, iszonyúan jó munkát végeztek, nagyon ügyesen, összeszedetten látták el információkkal a követőiket.
A zagyömlés után felhívták a figyelmet arra, hogy a hatóságok megpróbálják majd szőnyeg alá seperni a problémát és megkértek mindenkit, hogy tegyen feljelentést a Környezetvédelmi Őrségnél. Ehhez online formanyomtatványt is mellékeltek.
 A szennyezés hétfőn délután történt, a Mining Watch órákon belül riasztott és kedd estig több mint 70 feljelentés érkezett a Környezetvédelmi Őrséghez.
Az április hetedikén közzétett újabb közleményükben emlékeztetnek arra, hogy mi történt április harmadikán és ez alkalommal mindenkit arra kértek, hogy éljen a közérdekű információkhoz való hozzáférés jogával és kérjék ki az azóta készített mérések eredményeit, jegyzőkönyveket, a terepre kiszálló szakértői csoport összetételét, stb. A közérdekű adatigénylést a Vízügyi és Erdészeti Minisztériumnak, a Környezetvédelmi Őrségnek és a Fehér megyei prefektusnak címezték. Az ilyen kérvényeknek nem szoktak örülni a hatóságok és ahol tehetik, keresztbe tesznek. A Mining Watch nem mond le arról, hogy megtalálják ki a felelős a legutóbbi szennyezésért, edzettek már a hatóságokkal való harcban.

Mit kell tudni a bányáról és ki a tulajdonos?
A veresvölgyi (Poiana Roşeni) külszíni fejtésű rézbányában kitermelő Cupru Min bányavállalatról van szó. A Cupru Min SA részvénytársaságot 2002. április elsején hozták létre a Minvest Deva állami bányavállalatból(Compania Națională Minvest Deva) való kiválással.
Az egyetlen részvényes az állam a Gazdasági és Kereskedelmi Minisztériumon (Ministerul Economiei, Comerţului şi Relaţiilor cu Mediul de Afaceri) keresztül. A vállalatot az elmúlt években többször próbálták privatizálni, eddig  sikertelenül.
2015-ben a cég forgalma 141 millió lej volt (kb. 32 millió euró), körülbelül 550 alkalmazottja van és a romániai réztartalékok 60%-ára van kitermelési joga.
Az Adevărul szerint az abrudbányai székhelyű bányacég 2016-ban rekordmennyiségű rézkoncentrátum-termelést ért el (39.000 tonnát), a cég történetében még nem fordult elő ekkora mennyiség, és 3,3 millió euró profitot termeltek. A réztermelés 7800 tonnára nőtt 200 tonnával több volt, mint 2015-ben. Az üzlet virágzik, de a környezet egyre több mérget kap.

A Mining Watch összefoglalója az eddigi szennyezésekről
  


angol felirattal

A fenti filmen megjelenő felirat fordítása:
Szászavincon, a Sesely völgyében található zagytárózó Európa legnagyobb zagytározója.
A veresvölgyi rézbányából naponta ide kerül a meddő.
A zagytározó területén egykor ezer lelkes falu volt Geamăna /Szászavinc néven
Most csak a templom tornya látszik.
Szakértők szerint ez egy időzített bomba.
A zagytározó ökologizálása 50 millió euróba kerülne.
A román állam eddig egyáltalán nem költött rá.
Épp ellenkezőleg, 2014-ben a bánya új környezetvédelmi engedélyt kapott
A Korrupcióellenes Ügyészség vizsgálta az engedély-kibocsátási eljárást és korrupció vádjával eljárás indítottak.
A Cupru Min volt igazgatóját, a Fehér Megyei Környezetvédelmi Ügynökség volt igazgatónőjét és Sergiu Mihuţ szakértőt felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték.
Évente történnek zagyömlések, amelyek az Aranyos folyóig jutnak.
A toxikus iszap kadmiumot, krómot, vasat, cinket és arzént tartalmaz.
Ezek koncentrációja a megengedett értékek tízszeresénél is magasabb.
2004-ben a folyó növény- és állatvilága elpusztult.
2008-ban három napig több millió elpusztult hal lebegett a vízen.
2011-ben eltört egy vezeték és száz tonna zagy ömlött az Aranyos torkolatába.
2013-ban egy szivárgás következtében 4 tonna hal pusztult el.
2017-ben egy újabb zagyömlés történt.
A hatóságok figyelmeztetést adtak ki, hogy ne használják az Aranyos vizét.
Az Aranyos folyónak a Cupru Min által történő mérgezései egy véget nem érő történet.

...
Frissítve 2017. április 14-én

Poluare accidentală gravă în Apuseni, la iazul de decantare de la Valea Şesei. Sterilul toxic a ajuns în râul Arieş FOTO VIDEO
Schimbări cu scandal în conducerea Cupru Min SA. Şase noi directori, numiţi în funcţii de consiliul de administraţieCsak ideiglenes megoldással sikerült megállítani a zagy kiömlését az Erdélyi-érchegységben
Zagyömlés az Aranyos folyóba 2017 cikkek
Otrăvirea Arieșului de Cuprumin, o poveste fără sfârșit
Vrem anchetarea vinovaților pentru poluarea cu steril toxic a Arieșului
Societatea CUPRU MIN SA este o societate pe acţiuni înfiinţată la data de 01.04.2002 prin desprindere din Compania Națională Minvest Deva, fiind succesoarea Combinatului Minier al Cuprului Roşia Poieni înfiinţat la data de 01.05.1977 pentru punerea în valoare a zăcământului de cupru de la Roşia Poieni în cadrul celei mai mari exploatări de suprafaţă din România.(Anunț Recrutare Director General Cupru Min SA Abrud)

A képen jól látszik a csőrendszer, amin keresztül a zagy a zagytározóba jut
képek


régebbi cikkek
Elsülyesztett falu a Mócvidék szívében
Kanadai kézben az abrudbányai rézbánya
Beruházót keres a kormány a CupruMin rézbánya számára

2017. április 4., kedd

Zagyömlés az Aranyos folyóba 2017 cikkek


Mining Watch Romania Facebook
Zaggyal szennyeződött az Aranyos folyó vize
Zaggyal szennyeződött hétfő este az Aranyos folyó vize, miután meghibásodott a Cupru Min bányavállalat Sesely-völgyi ülepítőjének visszapumpáló rendszere.
A Fehér megyei Környezetvédelmi Őrség és a vízügyi hatóság szakemberei is kiszálltak a helyszínre, ellenőrzéseket végeztek és vízmintát vettek, hogy megállapítsák a szennyezés esetleges következményeit. A környezetvédelmi őrség munkatársai szerint a Cupru Min vállalat is intézkedéseket hozott a szennyezés hatásainak korlátozása érdekében.
http://www.maszol.ro/index.php/tarsadalom/79000-zaggyal-szennyez-dott-az-aranyos-folyo-vize

Zagy ömlött az Aranyos folyóba az elárasztott magyar falu tározójából
Kénsavas zagy jutott az Aranyos folyóba a romániai szászavinci zagytározóból egy 30 éves leeresztő zsilip elrozsdásodása miatt. A maró zagy több mint három órán át folyt a Sesely-völgy patakjába, ahonnan az Aranyos folyóba jutott.
http://www.origo.hu/nagyvilag/20170404-zagy-omlott-az-aranyos-folyoba-szaszavinci-tarozojabol.html

Poluare accidentală gravă în Apuseni, la iazul de decantare de la Valea Şesei. Sterilul toxic a ajuns în râul Arieş FOTO VIDEO
O poluare accidentală gravă a avut loc luni, 3 aprilie 2017, la iazul de decantare a sterilului de la Valea Şesei, aflat în administrarea societăţii Cupru Min SA Abrud. Potrivit primelor informaţii una dintre sondele inverse a cedat, iar sterilul a ieşit în Valea Şesei, apoi în râul Arieş.
http://adevarul.ro/locale/alba-iulia/poluare-accidentala-grava-apuseni-iazul-decantare-valea-Sesii-sterilul-toxic-ajuns-raul-aries-1_58e287a95ab6550cb8ee58e9/index.html

Zaggyal szennyeződött az Aranyos folyó vize
Zaggyal szennyeződött hétfő este az Aranyos folyó vize, miután meghibásodott a Cupru Min bányavállalat Sesely-völgyi ülepítőjének visszapumpáló rendszere.
Az Agerpres hírügynökség tájékoztatása szerint a Fehér megyei Környezetvédelmi Őrség és a vízügyi hatóság szakemberei is kiszálltak a helyszínre, ellenőrzéseket végeztek és vízmintát vettek, hogy megállapítsák a szennyezés esetleges következményeit.
https://kronika.ro/erdelyi-hirek/zaggyal-szennyezodott-az-aranyos-folyo-vize

Alba: Poluare accidentală pe Arieș; o sondă a celui mai mare iaz de decantare s-a fisurat
O poluare accidentală s-a produs luni pe Arieș, după ce o sondă a cedat iar în râu a ajuns apă cu steril din iazul de decantare Valea Șesei, cel mai mare din țară.
Comisari de la Garda de Mediu Alba s-au deplasat, alături de specialiști de la Apele Române, în Apuseni, aceștia fiind prezenți luni seară la fața locului pentru verificări, recoltări de probe și monitorizarea fenomenului. Totodată, urmează să se stabilească și consecințelor poluării, respectiv dacă există mortalitate piscicolă.
https://www.agerpres.ro/mediu/2017/04/03/alba-poluare-accidentala-pe-aries-o-sonda-a-celui-mai-mare-iaz-de-decantare-s-a-fisurat-22-30-51

Zaggyal szennyeződött az Aranyos folyó vize
Az Erdélyi-szigethegységbeli folyó vize azt követően szennyeződött be, hogy tegnap este meghibásodott az abrudbányai Cupru Min rézbánya egyik visszapumpáló állomása, és a vízbe zagy került a Sesely-völgyi ülepítőből – tájékoztat a Mediafax hírügynökség. A Fehér Megyei Környezetvédelmi Őrség képviselői tegnap este a hírügynökségnek úgy nyilatkoztak: a Cupru Min vállalat tájékoztatta őket a műszaki baleset nyomán bekövetkezett szennyeződésről. A környezetvédelmi őrség illetékesei szerint a visszapumpáló állomás a savasodás miatt berozsdázott, elrepedt, és zaggyal fertőzött víz került az Aranyos folyóba. A helyszínre érkeztek a Román Vízügy és a Fehér Megyei Környezetvédelmi Őrség illetékesei, akik mintákat vesznek, vizsgálatokat végeznek, átfogó jelentés a nap folyamán várható. Hozzátették: a Cupru Min társaság képviselői vállalták a felelősséget a balesetért.

Zagyos lett az Aranyos
Zagy került hétfőn a Cupru Min bányavállalat szászavinci zagytározójából az Aranyos folyóba - közölte az erdélyi Fehér megye környezetvédelmi őrsége.
A Mediafax hírügynökség keddi jelentése szerint a balesetet a zagytározóban meggyűlő víz kontrollált leürítésére használt berendezés meghibásodása okozta.
A környezetvédelmi ügynökség illetékese az MTI-nek kedden elmondta, egy 1988 óta kiiktatott berendezés esett szét a korrózió következtében, ez okozta a zagy kijutását. Hozzátette, mintegy három és fél órán át ömlött a régi leürítő rendszeren keresztül zagy a tározó völgyében folyó patakba, amelyik pár kilométerrel tovább az Aranyos folyóba ömlik.

Zaggyal szennyeződött az Aranyos folyó
Zagy került hétfőn a Cupru Min bányavállalat szászavinci zagytározójából az Aranyos folyóba - közölte az erdélyi Fehér megye környezetvédelmi őrsége.
A Mediafax hírügynökség keddi jelentése szerint a balesetet a zagytározóban meggyűlő víz kontrollált leürítésére használt berendezés meghibásodása okozta. A környezetvédelmi ügynökség illetékese elmondta, egy 1988 óta kiiktatott berendezés esett szét a korrózió következtében, ez okozta a zagy kijutását. Hozzátette, mintegy három és fél órán át ömlött a régi leürítő rendszeren keresztül zagy a tározó völgyében folyó patakba, amelyik pár kilométerrel tovább az Aranyos folyóba ömlik.
http://nepszava.hu/cikk/1125592-zaggyal-szennyezodott-az-aranyos-folyo/

Kadmium jutott Verespatak mellett a Maros mellékfolyójába
A hatóság szerint a zagy a Cupru Min abrudbányai bányavállalat szászavinci zagytározójából került az Erdélyi-szigethegység folyójába.
A Mediafax román hírügynökség szerint hétfőn este meghibásodott a rézbánya egyik visszapumpáló állomása, és a vízbe zagy került a Sesely-völgyi ülepítőből. Az állomás a savasodás miatt berozsdásodott, majd megrepedt - ez okozta a zagy kijutását. Mintegy három és fél órán át ömlött a régi leürítő rendszeren keresztül a mérgező vegyület a tározó völgyében folyó patakba, amelyik pár kilométerrel tovább az Aranyos-folyóba ömlik – írta az MTI

Explicaţii de la compania Cupru Min despre poluarea accidentală de la Valea Şesii. De ce a ajuns sterilul toxic în râul Arieş
În urma poluării semnalate luni pe Valea Şesii, compania Cupru Min SA Abrud transmite precizări despre contextul în care s-a produs acest incident. Avaria tehnică s-a produs în jurul amiezii, iar deversarea a fost oprită după aproximativ trei ore. Reprezentanții Gărzii de Mediu, SGA Alba și ISU Alba au prelevat probe pentru evaluarea măsurilor de mediu adecvate. Peste 70 de sesizări au fost depuse la Garda Naţională de Mediu până marţi după-amiază în legătură cu accidentul ecologic.
Compania mai explică măsurile luate pentru prevenirea acestor probleme de mediu.
http://alba24.ro/explicatii-de-la-compania-cupru-min-despre-poluarea-accidentala-de-la-valea-sesii-de-ce-a-ajuns-sterilul-toxic-in-raul-aries-557185.html

Măsuri pentru contracararea efectelor poluării accidentale de pe râul Arieș
Ministerul Apelor și Pădurilor, prin Administrația Națională ”Apele Române”, a dispus măsuri urgente pentru monitorizarea permanentă și limitarea efectelor poluării accidentale cu steril a râului Arieș.
Astfel, în urma deplasării pe teren a reprezentanților Administrației Bazinale Mureș (ABA Mureș) s-au efectuat și constatat următoarele: s-au prelevat probe de apă din pârâul Valea Șesei (în secțiunea de monitorizare evacuare iaz) și din râul Arieș, amonte și aval de confluența cu pârâul Valea Șesei. S-a constatat că era stopată debușarea de steril din iaz, iar în zona debușării sterilului a fost afectată o suprafață de cca 500 mp cu nămolul evacuat. Pe suprafața plajei de steril din iaz, la o distanță de cca 500 m de baraj, s-a constatat o mișcare de afundare a nămolului în zona în care se presupune exitența fostei sonde inverse dezafectate în 1988.
Hatezer köbméter zagy folyt ki az ország legnagyobb zagytározójából az Aranyos folyóba.
Sem fogyasztásra, sem tisztálkodásra ne használja a lakosság az Aranyos folyó vizét – hívja fel a figyelmet a sürgősségi helyzetekért felelős Fehér megyei bizottság, miután hétfő este zaggyal szennyeződött a Nyugati-szigethegységbeli folyó.
A bizottság közleménye értelmében egy műszaki meghibásodás nyomán hozzávetőlegesen 6000 köbméternyi zagy folyt az abrudbányai Cupru Min bányavállalat Sesely-völgyi ülepítőjéből az Aranyos folyóba. Amint észlelték a problémát, a Cupru Min leállította a tevékenységet, és munkagépekkel próbálták megakadályozni a zagy további kiömlését – áll még a közleményben.
http://foter.ro/cikk/20170404_ranezesre_sem_tiszta_de_szolnak_hogy_ne_igyunk_belole

GALERIE FOTO Deversare de STERIL: 6.000 de metri cubi au ajuns accidental în râul Arieş. Autorităţile, în alertă
Circa 6.000 de metri cubi de steril au ajuns în râul Arieş din Munţii Apuseni în urma accidentului tehnologic produs la iazul de decantare Valea Şesei, aparţinând societăţii Cupru Min. Societatea şi-a întrerupt activitatea şi a intervenit cu utilaje pentru întreruperea deversării.
În data de 3 aprilie 2017, peste 6000 de metri cubi de steril încărcat cu metale grele s-au deversat în râul Arieș.
Accidentul a fost produs în urma cedării unei sonde care nu mai fusese întreținută din anul 1988. Compania responsabilă de accident este Cuprumin Abrud SA, companie care exploatează minereu cuprifer la Roșia Poieni, jud. Alba. Acesteia i-a fost reînnoită autorizația de mediu pentru extracţia de cupru, pentru obiectivul minier Roşia Poieni în anul 2014.
Obținerea autorizației de mediu din perioada 2011-2014 a rezultat într-o cercetare penală a DNA și condamanarea fostului director al Agenției pentru Protecția Mediului (APM) Alba Mihaela Dehelean Mih și fostul director Cuprumin Gheorghe Iordache [1]. În același dosar, a fost condamnat la trei ani cu închisoare cu suspendare și expertul de mediu Sergiu Mihuț, unul din autorii studiilor necesare.
http://miningwatch.ro/otravirea-ariesului-de-cuprumin-o-poveste-fara-sfarsit/

Activiştii antipoluare condamnă accidentul ecologic din Apuseni şi solicită intervenţia Gărzii de Mediu FOTO VIDEO
UPDATE Peste 70 de sesizări au fost depuse la Garda Naţională de Mediu până marţi după-amiază în legătură cu accidentul ecologic ce a avut loc în 3 aprilie, în Apuseni, la barajul de la Valea Şesei ce aparţine societăţii Cupru Min SA. Prefectul de Alba, Dănuţ Hălălai, a declarat marţi că este de părere că societatea Cupru Min ar trebui amendată şi că se studiază posibilitatea unei plângeri penale. ”Pot să vă spun că sunt peste 70 de reclamaţii, de sesizări depuse la Garda Naţională de Mediu. Este clar că fenomenul este vizibil, nu poate fi ascuns sub preş şi nu voi permite sub nicio formă ca viaţa şi sănătatea oamenilor şi a peştilor şi a animalelor să fie pusă în pericol, îndiferent de numele societăţii comerciale care va face chestia asta. Toată lumea trebuie să respecte legea şi cu preponderenţă legea mediului trebuie respectată pentru că este viitorul copiilor noştri în joc”, a declarat Dănuţ Hălălai.
http://snip.ly/j9im4#http://adevarul.ro/locale/alba-iulia/activistii-antipoluare-condamna-accidentul-ecologic-apuseni-solicita-interventia-garzii-mediu-foto-video-1_58e349375ab6550cb8f22c80/index.html

COMUNICAT DE PRESA SC CUPRU MIN SA ÎN URMA AVARIEI IAZULUI DE DECANTARE VALEA SESII
In data de 3 aprilie, la ora 12.00, la iazul de decantare Valea Sesei, apartinand Cupru Min SA, s-a produs o avarie tehnica. Avaria a generat poluarea accidentala a paraului Valea Sesei cu un amestec de apa si steril, ce a ajuns pana in raul Aries.
Amestecul apa-steril a debusat in aval de baraj dintr-o lucrare de evacuare inchisa inca din anul 1988. In amontele barajului s-a format, in decursul anilor, un con de depunere a namolului chiar in dreptul instalatiei dezafectate – o sonda inversa conectata la canalul de evacuare.
Avaria a fost semnalata imediat si conducerea companiei a intervenit operativ mobilizand un numar important de echipe de interventie si utilaje grele, care au reusit sa limiteze poluarea si sa opreasca total deversarea la ora 15.40.
Reprezentantii Garzii de Mediu, SGA Alba si ISU Alba au fost prezenti pentru a preleva probe si evaluarea masurilor de mediu adecvate.

Válságtanácskozás az Aranyosba ömlött zagy miatt
Dănuţ Emil Hălălai kedden kinevezett Fehér megyei prefektus – aki addig a megyei környezetvédelmi őrséget vezette – szerda reggelre válságtanácskozásra hívta össze az érintett intézmények képviselőit, hogy megtárgyalják a Cupru Min bányavállalat szászavinci zagytározójában történt meghibásodást, mely miatt zagy került hétfőn az Aranyos folyóba.
https://kronika.ro/erdelyi-hirek/valsagtanacskozas-az-aranyosba-omlott-zagy-miatt

Csak ideiglenes megoldással sikerült megállítani a zagy kiömlését az Erdélyi-érchegységben
Csak ideiglenes megoldással sikerült megállítani a zagy kiömlését a szászavinci zagytározóból. A Cupru Min bányavállalat a kormány segítségét kérte a végleges megoldás megtalálásához - közölte szerdán az Agerpres hírügynökség. Gyulafehérváron szerdán a prefektus környezetvédelmi és vízügyi szakemberek részvételével válságtanácskozást tartott, amelyre a hétfő délutáni szennyezést okozó bányavállalat képviselőit is meghívták. Az első becslések szerint hétfő délután mintegy hatezer köbméter szürkeiszap jutott a zagytározó alatti patak völgyébe és ezen keresztül az Aranyos folyóba.
http://think.transindex.ro/?hir=286

Iazul de la Valea Şesei, o bombă ecologică cu efect întârziat: istoria sursei de acid sulfuric şi metale grele din Apuseni
Evenimentele din trecut au fost, în general, deversări accidentale ca urmare a unor precipitaţii abundente, care au antrenat sterilul toxic de la suprafaţa barajului. De această dată, accidentul considerat cu caracter ”tehnologic” de către reprezentanţii companiei Cupru Min SA, a avut la bază o evacuare de steril printr-o galerie subterană, care a ajuns la suprafaţă prin intermediul unui izbuc (izvor) ce a apărut în ultimii ani în aval de baraj. ”Sunt zeci de astfel de galerii. De fapt sunt tunele de mici dimensiuni, din care urcă nişte puţuri metalice sub formă de tub. Una din aceastea a cedat, din cauza apei acide ce se scurge de pe halde. Eu am o experienţă neplăcută cu această apă. Am rămas suspendat cu maşina în pârâul ce se scurge de pe halda de steril de la Bîrdeşti, era seară pe la ora 11, am lasat-o acolo până dimineaţa pe la 9-10 cred. Ei bine nu mi-am mai putut folosi discurile de frânare. Porţiunea care a stat în apa aceea a fost roasă cam 1 -2 mm, când puneam frână se zgâlţâia din toate încheieturile”, spune Vasile Bîrdea, care s-a născut în satul Vinţa unde deţine proprietăţi ce sunt ameninţate de iazul cu apă otrăvită.
http://snip.ly/4muhd#http://adevarul.ro/locale/alba-iulia/iazul-valea-Sesei-bomba-ecologica-efect-intarziat-istoria-sursei-acid-sulfuric-metale-grele-apuseni-1_58e797045ab6550cb80d1d5e/index.html

2017.04. 08.
Újabb Tisza-szennyezés jöhet? Már a helyszínen vagyunk, és vizsgáljuk a szennyezés mértékét!
Nehézfémek és kénsav is van a mintegy 6000 köbméternyi zagyban, ami egy romániai bánya zagytározójából ömlött ki, nem messze Verespataktól. A zagytározó kisebb mértékben, de azóta is szivárog.
A szennyezés néhány nap alatt Magyarországra is eljuthat, a Maroson keresztül a Tiszába kerülhet. A Greenpeace Magyarország szakértői romániai és szlovákiai munkatársainkkal együtt már Arad közelében vannak. Azon dolgoznak, hogy megtalálják, hol tart pillanatnyilag a szennyezés.
A környezetszennyezés nem ismer határokat, ezért a környezet védelme is átnyúlik az országhatárokon. Összefogva erősebbek vagyunk, és már azelőtt fontos információkkal láthatjuk el a magyar hatóságokat a szennyezésről, mielőtt az az országba jutna! Facebook-oldalunkon tudósítunk a fejleményekről, kövesd figyelemmel!
(forrás: Greenpeace Magyarország Facebook)

Csak ideiglenes megoldással sikerült megállítani a zagy kiömlését az Erdélyi-érchegységben
Csak ideiglenes megoldással sikerült megállítani a zagy kiömlését a szászavinci zagytározóból. A Cupru Min bányavállalat a kormány segítségét kérte a végleges megoldás megtalálásához - közölte szerdán az Agerpres hírügynökség. Gyulafehérváron szerdán a prefektus környezetvédelmi és vízügyi szakemberek részvételével válságtanácskozást tartott, amelyre a hétfő délutáni szennyezést okozó bányavállalat képviselőit is meghívták. Az első becslések szerint hétfő délután mintegy hatezer köbméter szürkeiszap jutott a zagytározó alatti patak völgyébe és ezen keresztül az Aranyos folyóba.

Sem fogyasztásra, sem tisztálkodásra nem alkalmas az Aranyos zaggyal szennyezett vize
sem fogyasztásra, sem tisztálkodásra ne használja a lakosság az Aranyos folyó vizét - hívja fel a figyelmet a sürgősségi helyzetekért felelős Fehér megyei bizottság, miután hétfő este zaggyal szennyeződött a Nyugati-szigethegységbeli folyó. A bizottság közleménye értelmében egy műszaki meghibásodás nyomán hozzávetőlegesen 6.000 köbméternyi zagy folyt az abrudbányai Cupru Min bányavállalat Sesely-völgyi ülepítőjéből az Aranyos folyóba. Amint észlelték a problémát, a Cupru Min leállította a tevékenységet, és munkagépekkel próbálták megakadályozni a zagy további kiömlését - áll még a közleményben. 

Megmértük: nincs számottevő szennyezés a Marosban, de az Aranyos nincs jó állapotban
Múlt héten érkezett a hír, hogy legalább 6000 köbméternyi zagy ömlött ki Erdélyben, a szászavinci színesfémbánya ülepítőjéből. A Cupru Min bányavállalat kövekkel, földdel próbálta útját állni az áradatnak, de teljesen a mai napig nem tudta megállítani a kifolyást. A tározó azóta is szivárog, és a szennyezés a zagytározó alatti patakon keresztül az Aranyos folyóba jut. A Greenpeace Magyarország – romániai és szlovákiai munkatársakkal együtt – a helyszínen vizsgálta április 8–9-én a folyók szennyezettségét. Az eredmények megnyugtatóak: nincs számottevő szennyezés a Magyarország felé tartó Maros vizében. [1] Az Aranyos folyó azonban megszenvedte az iszapkiömlést.
http://greenpeace.blog.hu/2017/04/10/megmertuk_nincs_szamottevo_szennyezes_a_marosban_de_az_aranyos_nincs_jo_allapotban

Ellentmondásos nyilatkozatok az erdélyi zagyszennyezésről
Derűlátóak a román hatóságok, akik szerint nem pusztult el a halállomány sem az Aranyosban, sem a Marosban a múlt héten történt zagyszennyezés következtében. A román zöldpárt azonban azt állítja, mindkét folyó ökoszisztémája hosszú távra jelentősen károsult.

Erdős cikkek 2017 (második negyedév)






A PSD elnökének vadászbizniszei kerültek a sajtó célkeresztjébe
Teleorman megye területének 14 százaléka áll Liviu Dragnea és baráti társasága vadászszenvedélyének szolgálatában.
A brazíliai halászfalu és a Bărăganban található disznófarm után a teleormani erdők sűrűjébe vezetnek a Liviu Dragnea obskúrus ügyeit feszegető újságírók: ezúttal a RISE Project készített tényfeltáró riportot a PSD-elnök által több mint gyanús körülmények között alapított és működő vadászegyesületről. Összefoglaljuk a lényeget.
http://foter.ro/cikk/20170331_a_psd_elnokenek_vadaszbizniszei_kerultek_a_sajto_celkeresztjebe


Hozzunk együtt törvényeket a természetért!

A Hozzunk együtt törvényeket a természetért!-nevű projekt véget ért, az első olyan projekt volt, ami a Képviselőház természetvédelmet érintő munkásságának monitorozását tűzte ki céljául.A projekt kedvezményezettje a Natura2000 Koalíció, és a projekt megvalósításában az alábbi szervezetek voltak partnerek: Propark-Alapítvány a Védett Területekért (Propark -Fundația pentru Arii Protejate), a Román Akadémiai Társaság (Societatea Academică Română, SAR) és a Román Madártani Egyesület (Societatea Ornitologică Română), a projekt Svájci Hozzájárulás támogatásban részesült (egy olyan szélesebb körű svájci támogatás része, amely a 2004 óta csatlakozott 13 EU tagállam számára elérhető) 2016 áprilisa és 2017 márciusa között, a támogatás összege 65.816,00 svájci frank, ebből 59.216,00 svájci frank vissza nem térítendő támogatás.

http://bozsiakcio.blogspot.ro/2017/04/hozzunk-egyutt-torvenyeket-termeszetert.html

Már másodszor gyújtogattak Hans Hedrich segesvári zöld aktivistánál
Április harmadikán ismeretlen tettesek felgyújtották Hans Hedrich zöld aktivista magánházának kerítését. A tettesek ez alkalommal is üzemanyaggal átitatott rongyokat használtak. Ez már a második gyújtogatás, január 24-én éjszaka Hans autóját gyújtották fel, a kölcsönkért autót végül adományokból sikerült megjavíttatni.

Felgyújtották Hans Hedrich házának kerítését
Néhány hónappal azután, hogy a környezetvédő aktivista autóját is lángra lobbantották.
Felgyújtották keddre virradóra Hans Hedrich jogvédőként is ismert környezetvédelmi aktivista segesvári házának kerítését.
Erről Hedrich Facebook-oldalán maga tájékoztatta a nyilvánosságot, közölve: a tűzoltóknak sikerült eloltaniuk a tüzet, ezt követően pedig bűnügyi helyszínelés kezdődött.
A szándékos gyújtogatás egyértelmű, mivel ugyanazt a módszert alkalmazták, mint két hónapja, amikor az aktivista autóját gyújtották fel: gyúlékony anyaggal átitatott rongydarabokat aggattak a kerítésre, többek között a földgáz-vezetékre is, minden bizonnyal azzal a szándékkal, hogy robbanást idézzenek elő.
http://foter.ro/cikk/20170404_felgyujtottak_hans_hedrich_hazanak_keriteset

50 000 lejre büntették a cekendi kólagyárat
Válaszuk első feléből kiderül, nem csak a marosiak, kolozsiak, aradiak, máramarosiak, szebeniek, oltyánok, muntyánok, rutének és lipovánok szemetét gyűjtjük itt a város fölötti dombon, hanem az osztrákok mocskát is. Kösz, Gerald, hogy minket választottál! Schweighofer rétyi telepének erőművéből is ide jön a hamu és a salak, aminek egy részét egy nedves gödör feltöltésére és a raktár melletti rész kiegyengetésére használták február 27-én, írják a válaszban.
http://uh.ro/kepriport/876-50-000-lejre-buentettek-a-cekendi-kolagyarat/detail/34790-cekendifeketevizbuntetes02ufojpg?categ=0


The Forest Inspector application has been delayed and amputated

Information about wood traceability has become secretive. Currently the public can only see wood lorries from the past 72 hours and they cannot be linked to the logging area.
The result?
Wood mafia may keep stealing wood with fake papers, use log yards as laundry machine for illegal wood and public has no chance to know about traceability and engage in the combat of illegal logging.
The Governmental Decision for increased transparency and traceability was supposed to come into force last week but it has now been postponed till October 21st 2017.
Agent Green on the Forest Ministry and Romanian Government to return public access to data that it recently removed. We further call on the Ministry to move forward by making additional information available to the public, thus completing the chain of forest harvest and transport information: (this section still to be revised):
1. Link forest transports to management plans by adding the relevant APV number.
2. Ensure full documentation for public and private forests, namely, the cutting method, volumes, and species of wood permitted to be harvested, and the GPS boundaries of the permitted area.
3. Include additional background layers into the dataset, to highlight particular Natura 2000 sites, nature reserves and monuments, nature and national parks.

Agent Green/Facebook 2017.04.26.

The Romanian Government has not spent 580.000 euro allocated for mapping its last primary forests.
The result?
The last primary forests are being cut as we speak by initiative of their owners and with the passive clearance from the Govenrmental Forest Gurads that should prevent such crimes.
For example, the photo in this Facebook posting was taken in Tarcu mountains at Bucova where, according to the official data, 972 ha of primary forests existed just a few years ago.
Trucks fully loaded with huge ancient trees are leaving from here each day with the consent of the Forest Guard even if the law forbidden this since 2012.
Agent Green calls on the Forest Ministry (MAP) to:
- spend the available funds (580.000 euros) to buy the latest high resolution satellite maps and urgently make a national level study to learn what is lost and what still can be saved
- establish moratorium on all logging of areas that might still shelter primary forests
- put the Forest Guards at work and take strong measures against those Guards that closes they eyes where destruction of primary forests takes place even if they have full access to data of what is happening in real time
Agent Green/Facebook 2017.04.27.

2017. május
A Holzindustrie Schweighofer újra megszerezné az FSC tanúsítványt, az első tárgyalás a Holzindustrie képviselői és az FSC képviselői között május harmadikán zajlott. Jelen voltak még a barkácsáruházak képviselői és civil szervezetek képviselői. A de-clic petícióoldal tüntetést szervezett az eseménynek otthont adott hotel elé, tiltakoztak a tárgyalások újrakezdése ellen.
Az Agent Green sincs elragadtatva az ötlettől, hosszú nyílt levelet írtak, az angol nyelvű összefoglaló alább olvasható:
"The reassociation between FSC and Holzindustrie Schweighofer is premature and inadequate. The process should be discussed only after the official investigation of the Romanian prosecutors about the company's organized criminal activities will be finished.
Commitments and small steps are not sufficient. Agent Green appreciates the company's efforts and encourage it to do more to prove it starts opperating legaly and sustainable." (Agent Green/Facebook)

2017. május 8.
The NGO calls on other private forest owners to preserve their paradise forests too.
Following 10 years of interrupted discussions between Holzindustrie Schweighofer and Gabriel Paun, founder of Agent Green, the Austrian company decided to carry out a study in order to re evaluate its own forests. And where there is strong scientifically proofed evidence that forests are either old growth or primary, to permanently stop any forestry work there to preserve flora and fauna.

Holzindustrie Schweighofer owns 14.666 ha of forests in Hunedoara, Gorj, Valcea, Prahova, Buzau, Vrancea, Neamt and Suceava counties. All forests will be assessed by experts proposed by Agent Green in the next months. Where primary and old growth forests will be identified a study will be made for each of them as a base to make an addendum to the existing forestry management plan accordingly.
www.agentgreen.ro

HORNBACH - LIES ON SHELVES
Many investigations [1] proved that Holzindustrie Schweighofer processes illegally logged wood. Therefore already last year de-clic community launched a campaign to put pressure on hardware stores to stop selling their products. The petition, initiated by Hans Hendrich, has 26,000 signatories so far.
At the beginning of the year, as a result of these disorders, the companies held by Gerald Schweighofer were disassociated [2] by Forest Stewardship Council (FSC), an international organisation promoting responsible forest management. The Austrians lost thus the sustainable forestry certification.
Hornbach, Leroy Merlin and Brico Depot have publicly stated they would discontinue their cooperation with the Austrians. However our investigation has shown that things are not really so.
http://investigatie-hornbach.de-clic.ro/en

Károly herceg nem üres kézzel érkezett Erdélybe
Károly herceg a felelős erdőgazdálkodást támogató Pro Silva szervezet képviselőivel, valamint hazai erdőgazdálkodási szakemberekkel is találkozott.
http://www.vhegy.com/2017/05/karoly-herceg-nem-ures-kezzel-erkezett-erdelybe.html

Prince Charles arrives in Viscri; meets farmers and forestry experts
"It is a meeting of a European organisation named Pro Silva, which we hose and which is opening a branch in Romania, and there are also forestry specialists from Romania. It is a very open discussion on the existing issues and on how we could help to preserve the Carpathian Mountains," Aura Woodward said.

https://www.agerpres.ro/english/2017/05/31/prince-charles-arrives-in-viscri-meets-farmers-and-forestry-experts-13-34-26

A tűzifa az új olaj a keleti határ mentén
Ellehetetleníti a becsületes kereskedők életét az illegális tűzifa-kereskedelem a magyar–román határ mentén – tárta fel a Hír TV Panaszkönyv című fogyasztóvédelmi műsora. A feketézők a hatósági rendszert kijátszva árasztják el a környéket olcsó fával, amely után sem az áfát, sem az adókat nem fizetik be.
https://mno.hu/gazdasag/a-tuzifa-az-uj-olaj-a-keleti-hatar-menten-2400845?utm_source=feed&utm_medium=rss

A Hornbach ahelyett, hogy bocsánatot kért volna, továbbra is hazudik
Alex Găvan Az FSC visszavonta Schweighofernek azt a tanúsítványát, ami szerint a cég felelős és fenntartható erdőgazdálkodásból szerzi be a faanyagot. A Hornbach, ami az egyik legnagyobb barkácsáruház Romániában (a Dedeman, Arabesque, Brico Depot és Leroy Merlin mellett) elsőként adott ki sajtóközleményt decemberben, amiben bejelentették, hogy nem vásárolnak Schweighofertől és olyan gyártókat keresnek, akik etikus módon üzletelnek. Akkor azt mondtam, hogy becsületes emberek és le a kalapokkal előttük. Egyik nap a Hornbachba mentem, itt van a közelben, vadvirágmagot kerestem és a faosztályra is eljutottam. A polcokon meg Schweighofer termékeket láttam. Hoppá! Felhívtam a de-clic csapatát és elmondtam nekik. Ők azt mondták, hogy kezdjek oknyomozásba.
http://bozsiakcio.blogspot.ro/2017/06/a-hornbach-ahelyett-hogy-bocsanatot.html

Legfőbb ügyészség: prioritás a természet óvása
Prioritásként tekint a legfőbb ügyészség a környezetvédelmi, erdészeti, valamint a természeti és kulturális örökség ellen elkövetett bűncselekmények visszaszorítására, ezért ebben az évben kifejezetten az ilyen visszaélések feltárására szakosodott ügyészhálózatot hoznának létre.
https://kronika.ro/erdelyi-hirek/legfobb-ugyeszseg-prioritas-a-termeszet-ovasa

Együtt az erdőkért!
A Greenpeace Románia június 11-én Bukarestben, az Arthur Verona utcában, Együtt az erdőkért!című eseményükre várják az érdeklődőket 10 órától, 18 órától pedig Jelentés a romániai illegális fakitermelésekről (Raportului de Taieri Ilegale din Romania) jelentést ismertetik.

PEFC: A Fig Leaf for Stolen Timber
Now that the Forest Stewardship Council has cut ties with Holzindustrie Schweighofer over illegal activities in Romania and three of Europe’s largest DIY chains have dropped the company from their suppliers, why is the PEFC still covering up for the Austrian timber giant?

https://eia-global.org/blog-posts/PEFC-fig-leaf-for-stolen-timber

Greenpeace: nagyot csökkent tavaly az erdészeti bűncselekmények száma
A nemzetközi zöld szervezet adatai szerint 2016-ban összesen 9 444 törvénytelen fakivágásos eset történt Romániában, ezek közül 5 222 minősült bűncselekménynek. A Greenpeace örvendetesnek nevezte, hogy az erdészeti bűncselekmények száma 47 százalékkal csökkent 2015-höz képest. Ez a szervezet elsősorban törvények szigorításával magyarázza.
Átlagban napi huszonhat illegális fakivágási esetre bukkannak a hatóságok országszerte, egy kimutatás szerint pedig a legtöbb bűncselekményt tavaly Maros megyében azonosították. Mentségül szólhat, ez nem azt jelenti, hogy ott lopták a legtöbb fát, hanem hogy a legtöbb esetben Maros megyében próbáltak meg törvénytelen jövedelemhez jutni.
https://szekelyhon.ro/aktualis/orarol-orara-fogy-az-erdo-n-azt-is-tudjuk-hogy-hol-a-legjobban

Csökkent az illegális fakitermelés Romániában
A Greenpeace közzétette a 2015-2016-os évre szóló, erdők kivágásával kapcsolatos adatokat, amelyekből az derül ki, hogy még mindig riasztóan magas az illegális fakitermelések aránya. 2016-ban 9.444 ilyen esetet regisztráltak, amelyből 5.222 alkalommal büntetőjogi eljárást is indítottak a hatóságok. Ez átlagban napi 26 esetet jelent. Bármennyire riasztóak is ezek a számok, a 2015-ös évhez képest ez 47 százalékos csökkenést jelent. Ez a csökkenés elsősorban a szigorúbb törvénykezésnek tudható be, ugyanis megnövelték a pénzbírságok és a kiszabható szabadságvesztéssel járó büntetések mértékét.
http://think.transindex.ro/?cikk=26683

Leaked EU-Japan Trade Agreement Would Increase Illegal Logging
WASHINGTON, DC – Draft documents published today set the terms for a new trade agreement between the European Union (EU) and Japan (JEFTA) that, in its current form, would likely result in increased illegal logging and timber smuggling, including within Europe’s last remaining virgin forests. The documents, posted to the website trade-leaks.org by Greenpeace, indicate the JEFTA could be the EU’s biggest ever trade deal, covering a trade volume twice as large as the recent EU-Canada deal, known as CETA. An expert report commissioned by the European Commission (EC) warns about JEFTA’s adverse impacts on forests.
https://eia-global.org/press-releases/leaked-eu-japan-trade-agreement-would-increase-illegal-logging

JEFTA LEAKS
Greenpeace Netherlands has released 205 pages of previously undisclosed chapters from secret talks for an EU-Japan trade agreement (known as JEFTA). Greater public access to JEFTA negotiating documents is good for democracy and will enable more balanced and transparent public participation by experts, politicians, civil society and the media. The European Commission has itself frequently highlighted the importance of democratic principles and transparency.

JEFTA negotiations were officially launched on 25 March 2013 and the EU Commission expects to conclude them in 2017. The leaked documents are dated between January 2016 and January 2017. The original trade mandate from July 2012 has also been published online. The original documents have been retyped to protect our sources.

Whether you care about environmental issues, animal welfare, labour rights or internet privacy, you should be concerned about what is in these leaked documents. They underline the strong objections civil society and millions of people around the world have voiced: JEFTA is once again about a huge transfer of power from people to big business.

You can download all the documents below, as a whole and per chapter. For more background info on the content of these documents and JEFTA in general, please check here (pdf).
https://ttip-leaks.org/jefta-leaks/

Scurgere de informații: UE nu își ține promisiunile legate de mediu și transparență
Greenpeace Olanda a publicat 205 pagini dintr-o serie de capitole nelansate înainte din cadrul unor negocieri comerciale secrete între Uniunea Europeană și Japonia (cunoscut sub numele de JEFTA).
Bruxelles/Amsterdam, 23 iunie 2017
Documentele expun eșecul Comisiei Europene și ale guvernelor europene de a-și respecta angajamentele în privința transparenței, avertizează Greenpeace.
Documentele publicate, care pot fi găsite pe trade-leaks.org, expun și o abordare laxă referitoare la protejarea mediului în ciuda asigurărilor date de Comisie că va respecta cele mai înalte standarde în acordurile comerciale ale UE.
http://www.greenpeace.org/romania/ro/campanii/informatii-jefta/

2017.06.27.
We map them by daylight and sleep in them by night. Thanks to people's donations and further support from Tentsile, we managed to kick off the mapping of the last primary forests from Baraolt mountains located in Transylvania. This forest created by mother nature about 6000 years ago after the last ice age is protecting the only spring of drinking water in the area. This forest is home of brown bears, grey wolves and lynx and is made of sycamore trees, beech, fir, spruce, ash tree and sessile oak. We promise not to disturb this paradise and leave no other trace except the paper work that needs to be done to register the forest in the official National Catalog of the last Primary Forests. We all sleep in tents made by Tentsile, a tree tent company committed to saving trees around the world. Tentsile supports tree planting projects in 3 continents and work with organisations around the world to help prevent illegal logging and deforestation. The aim is to inspire others to love the magic of the forest and through a deeper understanding of this environment, encourage others to walk more lightly upon the earth.
(Agent Green Facebook)

Forest Alert: Romanian Ministry Attacks Own Primary Forest Protection Laws
Anti conservation forces in Ministry utilise Governmental interregnum to shoot at forest protection legislation
Bucharest / Radolfzell, 28 June 2017 – The Romanian Ministry for Water and Forests surprisingly neglects the existence of its 2005 published inventory on primary forest areas in the country and announces to challenge its own legislation on virgin forest protection. This move happened earlier this week, a few days after the Romanian Governmental was dismissed by Parliament and during the absence of a Minister in charge. Crucial parts of Romanian forest protection legislation are based upon the so-called Romanian-Dutch “Pin-Matra”-study, which identified 218.000 ha primary forests in the country. The Ministerial statement from Monday night says, that neither forest authorities nor state forestry Romsilva have that document. Romsilva was a partner of the project and received significant funding.

2017. április 3., hétfő

Hozzunk együtt törvényeket a természetért!


A Hozzunk együtt törvényeket a természetért!-nevű projekt véget ért, az első olyan projekt volt, ami a Képviselőház természetvédelmet érintő munkásságának monitorozását tűzte ki céljául.
A projekt kedvezményezettje a Natura2000 Koalíció, és a projekt megvalósításában az alábbi szervezetek voltak partnerek: Propark-Alapítvány a Védett Területekért (Propark -Fundația pentru Arii Protejate), a Román Akadémiai Társaság (Societatea Academică Română, SAR) és a Román Madártani Egyesület (Societatea Ornitologică Română), a projekt Svájci Hozzájárulás támogatásban részesült (egy olyan szélesebb körű svájci támogatás része, amely a 2004 óta csatlakozott 13 EU tagállam számára elérhető) 2016 áprilisa és 2017 márciusa között, a támogatás összege 65.816,00 svájci frank,  ebből 59.216,00 svájci frank vissza nem térítendő támogatás.
A projekt politikailag instabil környezetben zajlott, közben volt két választás, megváltozott a kormány és a parlament összetétele, de a tevékenységek során a védett területek kezelőinek tudomására hozták a döntéshozók tervezett szándékait a védett területek védelmének gyengítéséről/módosításáról.
A törvénytervezetekhez írt módosításokkal több mint 170 szakértő hozott törvényt a természetért!

A védett területek kezelőinek sikerült:
  • Korlátozták az esztenákon élő kutyák számát és leállították a téli legeltetést. 
  • Finomították a Védett Területek Országos Ügynöksége létrehozásáról szóló törvényt.
  • Sikeresen megakadályozták az erdészeti szankciók gyengítését. 
  • Csökkentették az áramtermelő biomassza erőművek erdőkre gyakorolt nyomását. 
  • Egy nyílt kormányzatot támogató dokumentum készítése környezetvédelmi szakemberek által, amit bemutattak a Polgári Párbeszéd Minisztériumának. Ebben cselekvési prioritásokat sorolnak fel a környezetvédelmi ágazatban tapasztal legégetőbb problémákra.
A környezetvédelmi jog hatékony alkalmazása érdekében 47 védett területkezelő vett részt a Propark- Alapítvány képzésein.
Több mint 60 riport és tényfeltáró cikk készült és a www.romaniacurata.ro portálon található Védett Területek menüpont alatt jelentették meg, ez utóbbit a Román Akadémiai Társaság tagjai hozták létre. Több mint 20 nemzeti park és tájvédelmi körzet, valamint Natura 2000 terület kapott kiemelt figyelmet a projekt keretében.
A jogi háttér mindig változik, ez instabilitást szül, a parlament munkásságának monitorozása egy állandó küldetés, amit a munkacsoport és a koalíció önkéntes szakértői vállalnak.

A munkásságukról készült cikkeket továbbra is a România Curată portálon lehet olvasni.

A jogsegélyt a szövetség jogásza biztosítja önkéntesen elektronikus úton.

További információ az alábbi címeken: Federația Coaliția Natura 2000 România, email office@natura2000.ro, persoana de contact Liviu Cioineag, telefon: 0725963009
Forrás: a Federaţia Coaliția Natura 2000 România Facebook oldala
...