2019. szeptember 16., hétfő

Fontosabb erdős cikkek és hírek 2019/4

Foto: Agent Green


Environmental activists take their forest fight against Romania to Brussels

NGOs accuse Romania of improperly managing old-growth forests; the forest management company defends its practices.
A group of European NGOs filed a complaint Tuesday with the European Commission against the Romanian government over what they say is illegal logging in the country's old growth and primeval forests.
https://www.politico.eu/article/environmental-activists-romania-to-brussels-forest/?fbclid=IwAR2MjhOXHtSdz4SvuyzEJqHGwRFgW15zLC-opge0qLPOSKx4gtBeHfbS5D8

Environmental NGOs ask the EC to take action to protect Romania forests from illegal logging
Environmental NGOs Agent Green, ClientEarth and EuroNatur filed a complaint with the European Commission (EC) against the Romanian authorities over the “systematic and deliberate destruction of secular forests in the protected natural areas of Romania, which make up two-thirds of unspoilt forests within the European Union (outside Scandinavia),” according to a press release.
https://www.romania-insider.com/ngos-forests-romania-complaint?fbclid=IwAR1HZ_8DgjQx35pfEX9VayygLytKuK_QHNw0lz6m9hv_d7YVDgOUneMoZdM


EU-Kommission soll gegen Rumänien vorgehen
"Wir wollen mit unserer Beschwerde erreichen, dass die EU-Kommission wie zuvor im Falle Polens nun gegen Rumänien vorgeht und ein Vertragsverletzungsverfahren einleitet", sagte Gabriel Schwaderer von EuroNatur. Am 17. April 2018 stoppte der Gerichtshof der Europäischen Union auf Antrag der EU-Kommision in einem Eilverfahren EU-Recht widersprechende Baumfällarbeiten im polnischen Białowieża-Urwald."
https://www.sueddeutsche.de/politik/eu-rumaenien-umweltschutz-abholzung-1.4594519?fbclid=IwAR35tzE3MExrIbX2MXxfLLTjHdnguDRdwPyjbK18yT7483FCgM2Z3R5rBGM

Környezetvédelmi szervezetek jelentették fel Romániát az Európai Bizottságnál
Az Agent Green, a ClientEarth és az EuroNatur környezetvédelmi szervezetek panaszt emeltek kedden az Európai Bizottságnál (EB) Románia ellen, mivel szerintük az országban a hatóságok „szisztematikusan irtják” a több száz éves fákat a természetvédelmi területeken.
http://think.transindex.ro/?hir=927&kornyezetvedelmi_szervezetek_jelentettek_fel_romaniat_az_europai_bizottsagnal


Environmental groups in new bid to halt illegal logging in Romania

"Three environmental organisations, EuroNatur, Agent Green and ClientEarth, have advanced their fight against illegal logging of old-growth and primaeval forests in Romania by filing a complaint against the country’s authorities to the European Commission. Their joint goal is to stop the ongoing deliberate destruction of natural woodlands which make up two-thirds of all unspoilt forests within the European Union outside Scandinavia."

Rumäniens Urwälder: Kampf um Europas Amazonien
"Wie ein Spinnennetz breiten sich die Forststraßen über Täler und Hügel aus, über die ausgetrockneten Kahlschläge wächst zerfranster junger Buschwald. Dazwischen wie Inseln die letzten Reste des alten Naturwalds. Erst die Drohnenaufnahmen aus der Luft offenbaren das ganze Ausmaß der Tragödie, die sich in Rumäniens Südwesten seit Jahren abspielt."
https://kurier.at/politik/ausland/rumaeniens-urwaelder-kampf-um-europas-amazonien/400602800?fbclid=IwAR11oCno7KevY8B1qezbpwCQFb_SP_kkjH4cadutCGY23fz73eLVF9j5B6U

mint annyi jó dolog, a cikk csak támogatás után olvasható

Fatolvajok támadták meg a Netflix stábját Romániában
Az olcsó bútor igazi ára: a Broken dokfilmsorozat egyik epizódjában az illegális erdőirtás került fókuszba - Romániában.
November 27-étől debütál a Netflixen a Broken című dokumentumfilm-sorozat. Az oknyomozó újságírók által készített riportfilmek azt a kérdést járják körbe, mi a valódi ára a rendkívül olcsó termékeknek. A beharangozó szerint olyan, a fogyasztói társadalomban népszerű termékek gyártásához, előállításához kapcsolódó praktikákat azonosítanak be és dekonstruálnak, amelyek csalással, korrupcióval és hanyagsággal járnak együtt, gyakran a közegészség és közbiztonság árán.

(a cikk folyamatosan frissül)

2019. július 4., csütörtök

Fontosabb állatvédelemmel kapcsolatos anyagok (Románia, 2019)


Foto: ONG Mare Nostrum
február 
Új rabszolga-felszabadítás? Következzenek a delfinek!
Közpénzből akarják kibővíteni és átalakítani a konstancai delfináriumot, ami a tervek szerint azzal járna, hogy a jelenleg ott fogva tartott két delfin mellé továbbiakat hoznának. A jelenlegi körülmények sem megfelelőek az intelligens tengeri emlősök számára, az a medence, amelyben vannak, kisebb a törvény által előírtnál, a delfinárium működtetői többek között erre is hivatkoznak a bővítés indoklásában. Ám az állatvédők szerint nem a delfináriumbővítés a megoldás, ezért kérik a projekt leállítását, valamint a fogoly delfinek szabadon engedését/rehabilitációját.
https://think.transindex.ro/?cikk=27674

május
Lassan több juh, tehén és kecske él Romániában, mint ember
Veszélyben vannak a romániai gyepek a túllegeltetés miatt – hívják fel a figyelmet a természetvédők. Egyre több juhot tartanak az országban, amelyeket nemcsak nyáron, de télen is, felelőtlen módon legeltetnek. 2001-ben még csak 7.776.000 lábasjószág volt Romániában, 2013-ban számuk 12.710.000-ra emelkedett, és 2017-ben elérte a 15.828.166 főt – áll a jelenség megfékezéséért indított aláírásgyűjtési felhívásban.
http://think.transindex.ro/?hir=804&Lassan_tobb_juh_tehen_es_kecske_el_Romaniaban_mint_ember&fbclid=IwAR3jHBgOisy3P2MvaC8xMimWpNWkQxZPLQVMmi1f6WEfX1sl0wG80QVJVLk


június
június 14
Gratiela Gavrilescu miniszter asszony 140 medvét és több mint 90 farkast öletne meg- írja a Ziare.com portál, az Agent Green környezetvédelmi szervezet szerint a vadászlobbi érdekeit szolgálja. Az Agent Green petíciót indított és négy nap alatt 31.000 aláírást gyűjtöttek. A petíció ma, július ötödikén 60.758 aláírást gyűjtött. Újra és újra ugyanazokat a köröket futjuk, a vadászlobbi lőne mindent, amit lát, a zöldek meg minden erejükkel tiltakoznak. A petíció itt írható alá:
 https://campaniamea.declic.ro/petitions/salveaza-140-de-ursi-si-94-de-lupi-de-la-impuscare?fbclid=IwAR3Cyc5TwuQ4wHNkRa1GEvokN41vvfGDwRCFp0dpMacUYnT87q7CWTtJh9E

Be kellene tiltani az énekesmadarak vadászatát Romániában a biológusok szerint
"Jövő év májusáig 440 ezer pacsirta kilövését engedélyezték, de ez még nem minden. Többek között több tíz ezer rigófélét lehet törvényesen kilőni.
Hatalmas felháborodást keltett az elmúlt napokban Románia-szerte, hogy a víz- és erdőügyi minisztérium 440 ezer pacsirta kilövését engedélyezte a következő egy évre. A 2020 tavaszáig érvényes vadászati kvótákat tartalmazó miniszteri rendeletet Ioan Denes miniszter írta alá, és május 14-én jelent meg a Hivatalos Közlönyben."
http://think.transindex.ro/cikk=27852&Be_kellene_tiltani_az_enekesmadarak_vadaszatat_Romaniaban_a_biologusok_szerint&fbclid=IwAR1eEkPl2vVlnlpG2LdMb6j9QhVYpyqpr1sXPqZ1Ft1VAkKVDkzivUD7zEc

Magyarországon rendőrök vigyázzák, Aradon vederszámra gyűjtik be, mi az?
"több millió kérész hétfőn este jelent meg a folyón és három napig tart a párzási időszaka, amit tiszavirágzásként ismerünk. A szerelmi légyott után a rövid életű rovarok elpusztulnak.
Míg az arra járók a látvány miatt örülnek jelenlétüknek, a Maros-parti halászok hasznot húznak a rövid létükből. Ilyenkor ugyanis hiába is próbálkoznának horgászással, amikor ennyi rovar van a vízfelszínen, a halak, köszönik szépen, jól vannak.
A kérészek ellenben kiváló csalinak bizonyulnak, és ilyenkor vederszámra gyűjtik be a szárnyat bontó rovarokat, hogy a nyáron legyen ami mellett elüldögélni a vízparton. Felénk ezt még lehet, nem büntetik. Magyarországon ellenben, a Tiszán és mellékfolyóin rendőrök vigyázzák a kérészek táncát,
a tiszavirág (Palingenia longicauda) ugyanis védett kérészfaj, az MTI szerint természetvédelmi értéke egyedenként tízezer forint (kb. 150 lej)."
https://foter.ro/cikk/20190618_magyarorszagon_rendorok_vigyazzak_aradon_vederszamra_gyujtik_mi_az?fbclid=IwAR2b9MVSA2H8HNLEteQzSvbNCdsan_x4do8MCZrIcA2F3woM3Kz5fT4mGyU

Megmentené a pacsirtát és a zergét az USR
Módosítanák a vadászati törvényt, hogy ezekre a fajokra ne lehessen kilövési kvótát engedélyezni.
Két törvénymódosítási javaslatot nyújtottak be a vadászati törvényhez a Mentsük meg Romániát Szövetség (USR) parlamenti képviselői: egyrészt a romániai mezei pacsirta állományát, másfelől a zergepopulációkat védenék a mostani szabályozásoknál jóval szigorúbban. 

Azonnali hatállyal függesszék fel a pacsirtavadászatot, követeli a Natura 2000-es Koalíció
"A pacsirtavadászat nem egy szükséges intézkedés, és semmilyen gazdasági szempontból nem igazolható, ugyanakkor nincs hagyománya sem Romániában - szögezte le a Green Report portálon megjelent közleményében a Natura 2000-es Koalíció is. Mint írják, a pacsirtavadászatból befolyó összeg nem járul hozzá jelentősen az állam költségvetéséhez, a vadásztársaságok számára a faj semmilyen "menedzsmentköltséget" nem jelent, nem okoz károkat és nem szorul etetésre (ellentétben egyes nagytestű növényevőfajokkal vagy egyes nagyragadozókkal), mégis, évente több száz ezer példány kilövését hagyja jóvá a víz- és erdőügyi minisztérium."
http://think.transindex.ro/?hir=826&Azonnali_hatallyal_fuggesszek_fel_a_pacsirtavadaszatot_koveteli_a_Natura_2000es_Koalicio&fbclid=IwAR1qLCLb9B7bhPboxvPyNSgYs_wRXZ4aOyj08XDcy7eKhIe7qTxsUFPQJco


 július

Inferring fne-scale spatial structure of the brown bear (Ursus arctos) population in the Carpathians prior to infrastructure development
Landscape genetics is increasingly being used in landscape planning for biodiversity conservation by assessing habitat connectivity and identifying landscape barriers, using intraspecifc genetic data and quantifcation of landscape heterogeneity to statistically test the link between genetic variation and landscape variability. In this study we used genetic data to understand how landscape features and environmental factors infuence demographic connectedness in Europe’s largest brown bear population and to assist in mitigating planned infrastructure development in Romania. Model-based clustering inferred one large and continuous bear population across the Carpathians suggesting that suitable bear habitat has not become sufciently fragmented to restrict movement of individuals. However, at a fner scale, large rivers, often located alongside large roads with heavy trafc, were found to restrict gene fow signifcantly, while eastern facing slopes promoted genetic exchange. Since the proposed highway infrastructure development threatens to fragment regions of the Carpathians where brown bears occur, we develop a decision support tool based on models that assess the landscape confguration needed for brown bear conservation using wildlife corridor parameters. Critical brown bear corridors were identifed through spatial mapping and connectivity models, which may be negatively infuenced by infrastructure development and which therefore require mitigation. We recommend that current and proposed infrastructure developments incorporate these fndings into their design and where possible avoid construction measures that may further fragment Romania’s brown bear population or include mitigation measures where alternative routes are not feasible.

a cikk folyamatosan frissül

2019. február 27., szerda

Verespatak, romániai bányászat, cikkgyűjtemény 2019

Felsőcsertés Fotó: Mining Watch Romania

A tornyát is eltüntetnék a zagyba temetett szászavinci templomnak
Az állami bányavállalatnak elege lett abból, hogy ide járnak a katasztrófaturisták fotózkodni.
Eltüntetné az állami Cupru Min SA bányavállalat a szászavinci templom tornyát, az egyetlen emberi építményt, amely még kilátszik a zagytározóból. A vállalatot ugyanis zavarja, hogy ide járnak a turisták látványos fotókat készíteni Európa egyik legszennyezettebb területéről, amelynek különös hangulatát épp a még kilátszó templomtorony adja.

A Dracula Parktól Verespatakig
A helyieket saját elöljáróik csapták be. A romániai sajtó jelentős részének nem volt kellő tudása, hogy megértsék egy ekkora méretű projekt problémáit, mint a Verespatakra tervezett. A sajtó már az agresszív reklámkampány és a lelkiismeret megvásárlása előtt is egyoldalúan tájékoztatott, a befektetők oldaláról közelített és a jövőbeli munkahely-teremtést hangsúlyozta. A környezetvédelemmel foglalkozó civil szervezetek még gyerekcipőben jártak Romániában, vagy nem volt kellő tapasztalatuk egy ilyen harchoz, vagy egyszerűen nem vettek tudomást az ügyről. Úgy tűnt, hogy semmi lehetőség nem maradt a jogaik megvédésére, a látszólag hatalmas összegekkel ostromolt és a cég által manipulált ellenzék felmorzsolódott. Sokan eladták birtokukat és elköltöztek Verespatakról.

Február 26
A kormány újra előhúzta a bányatörvényt, a régről ismert tartalom új beterjesztése. 
A Mining Watch Románia kongatta meg a vészharangot, ők február 28-ára tüntetést hirdettek Bukarestben a Gazdasági Minisztérium elé. Ugyanakkor levélírásra buzdítják a bányászati törvény ellenzőit, román levélmintát az alábbi linken találunk.
Aggodalomra számos ok van, ott van például a palagáz,  a pungesti eseményeket nehéz elfelejteni, Felsőcsertésen is cianidos aranybányát terveznek és a Verespatak-projektet sem felejtették még el. 
"Senki sem garantálja neked, hogy a házad alatt, amiért egy életen át dolgoztál, nem találnak egy nap uránt, gázt, aranyat, vagy  díszkövet. És ha ez megtörténik, egy nap arra ébredhetsz, hogy egy magáncég kényétől függ a sorsod, barbadosi vagy kanadai befektetőktől, és egy nap azt mondják, hogy mehetsz amerre a szemed lát. Most még nemet mondhatunk erre a törvényre, tarts velünk a tüntetésre."

levélminta https://facem.declic.ro/campaigns/consultare-publica-faradelegea-minelor/?fbclid=IwAR2yJe7T6oRh-8LoQFeFNTZ9R-pt7cDazPVjUoe2IF-IaynxyC0EIrI5b7g

Ciánt és nehézfémet lélegeznek be a Máramaros megyeiek, a kormány viszont természetesen rá se hederít
"A nagybozintai volt aranybánya után maradt ülepítő tó és meddőhányó még mindig ontja magából a mérgező anyagokat, a problémával két évtizede nem foglalkozik senki.
Szeles időben még mindig cianidokkal és nehézfémmel szennyezett levegőt lélegeznek be a nagybányai és környékbeli emberek. A nagybozintai volt aranybánya után maradt ülepítő tó és meddőhányó megtisztítására irányuló projekt lassan két évtizede nem kapja meg a szükséges anyagi támogatást a gazdasági minisztériumtól, holott a szél a tóból kipárolgó, illetve a meddőhányó porával felszálló káros anyagokat mintegy hatvan kilométeres körzetben, Máramaros megye nagy részén szétteríti."
https://foter.ro/cikk/20190919_ciant_es_nehezfemet_lelegeznek_be_a_maramaros_megyeiek_a_kormany_viszont_termeszetesen_ra_se_hederit

Jogerős: le kell állnia a Felsőcsertésre tervezett aranybánya-beruházásnak
Mining Watch Romania civil szervezet közleményben jelentette be, hogy jogerősen sikerült a bíróságon érvénytelenítenie a Felsőcsertésre tervezett, a verespatakinál kétszer nagyobb aranybánya-beruházás területrendezési tervét. A döntés értemében a Deva Gold vállalat számára minden 2010 óta kibocsátott övezetrendezési dokumentumot (PUZ) érvénytelenített a bíróság jogerős döntése. Ezzel a bányaberuházás határozatlan időre megrekedt.

Legal victory over the Eldorado Gold Certej gold mine proposal /Romania
September 28th, 2019 – Mining Watch Network România is pleased to announce that the Eldorado Gold Certej gold mine proposal is blocked. Today the Cluj Court of Appeal upheld a verdict pronounced by the Cluj Court which cancelled the urbanism zoning plan (PUZ) for the entire mine proposal. Today’s verdict is final.

“Today’s ruling invalidates all acts based on the cancelled PUZ obtained by Deva Gold from 2010 to present – this ranges from environmental to construction permits. To ensure compliance our lawyers have today shared the ruling with the authorities at the local, regional and national level. Eldorado shareholders should count their losses and this environmentally disastrous mine project is now blocked indefinitely,” said Roxana Pencea Brădățan from Mining Watch România.

In recent years, the mining operator in Certej seemed unstoppable. One by one, the parent company Eldorado Gold grabbed no less than seven mining perimeters in the Golden Quadrilateral in the Apuseni Mountains of Transylvania. Their intention has been to merge them into one huge open-pit exploitation; using cyanide to separate the gold from the ore. If their plan were to succeed, the exploitation and initial destruction would be double in size than what has been proposed at Roşia Montană.

2019. február 26., kedd

A Dracula Parktól Verespatakig

(Részlet Mihai Goţiu A Verespatak-biznisz című könyvéből)

A helyieket saját elöljáróik csapták be. A romániai sajtó jelentős részének nem volt kellő tudása, hogy megértsék egy ekkora méretű projekt problémáit, mint a Verespatakra tervezett. A sajtó már az agresszív reklámkampány és a lelkiismeret megvásárlása előtt is egyoldalúan tájékoztatott, a befektetők oldaláról közelített és a jövőbeli munkahely-teremtést hangsúlyozta. A környezetvédelemmel foglalkozó civil szervezetek még gyerekcipőben jártak Romániában, vagy nem volt kellő tapasztalatuk egy ilyen harchoz, vagy egyszerűen nem vettek tudomást az ügyről. Úgy tűnt, hogy semmi lehetőség nem maradt a jogaik megvédésére, a látszólag hatalmas összegekkel ostromolt és a cég által manipulált ellenzék felmorzsolódott. Sokan eladták birtokukat és elköltöztek Verespatakról.
Az erőviszonyok megváltozásának jelei 2002-ben kezdtek látszani. Méghozzá....Segesváron és Kolozsváron.


2001-ben a Năstase kormány nagy befektetési tervvel rukkolt elő, nyilvános részvénykibocsátás során bevont tőkével megtámogatva, a terv neve Dracula Park volt. Egy nagy szórakoztató park építését tervezték Segesvár mellett, aminek vonzerejét a néhai havasalföldi fejedelem Vlad Ţepes „vámpír” renoméja biztosította volna. A főtervező, a Dan Covali Consult SRL szerint, a működéshez egy erőszakkal teli és véres jelenetekkel sem fukarkodó előadás rendezése elengedhetetlen, ugyanakkor tervben volt egy múzeumközpont vámpírológiai kutatóközponttal, egy vámpírfészek, akik majd bálokat és más vápírológiai témájú előadásokat, kiállításokat és konferenciákat szerveznek.

Adrian Năstase miniszterelnök és az akkori turisztikai miniszter, Dan Matei Agathon voltak a projekt fő támogatói. Hozzuk csatlakoztak az agresszív tévéreklámok.14.000 polgár vásárolt különféle értékben az erre a célra létrehozott társaság részvényeiből. Továbbá olyan cégek is csatlakoztak, mint a Brau Union (a Heineken sör gyártója) a Coca-Cola és a Spring Time. Összesen 10,7 millió lej gyűlt össze, ami akkoriban jelentős összegnek számított.

A projektnek két nagy problémája volt:
  1.  A vámpírológiai kutatóközpontnak szánt 120 hektárból a Breite-fennsíkon 70 hektáron védett évszázados tölgyes van, amit az 5/2000 törvény a nemzeti terület rendezésére véd;
  2. Segesvár az UNESCO világörökség része (1990-től), itt található Délkelet-Európa egyetlen lakott középkori vára (első írásos feljegyzés 1280-ból). Helyi lakosok, természetvédők és az épített örökség védői megalakították az SOS Segesvár koalíciót, ami 2003-ban bíróságon is megállította a projektet. Az a 14.000 polgár, aki a Dracula Parkba fektetett, rádöbbent, hogy a projekt kezdeményezői  az ők vérüket szívták.
forrás: https://www.youtube.com/watch?v=gSVs8yS1kjs

Ők együtt a részvények 45%-át birtokolták, míg a nagy cégek kezében volt a többségi csomag. A segesvári projekt leállítása után, Năstase Bukarest mellett, Snagovon, adott területet a projektnek, de itt is leállították 2006-ban. A kisrészvényesek továbbra sem jutottak hozzá a pénzükhöz, mert a többségi részvényesek javaslatára a Dracula Park projektet egy társasággá alakították, ami később ingatlan- és tőzsdeügyleteket bonyolított. Egy olyan cégről van szó, ami 2007 kivételével csak veszteséget termelt, így osztalékot sem fizetett. A befizetett pénz eltűnt és semmi esély nincs a visszaszerzésére.

Stephanie Roth 2002-ben érkezett Romániába, hogy a Dracula Parkról írjon a The Ecologist brit újság számára, ahol öt évig dolgozott, de érkezése idején épp a harminc napos felmondási idejét töltötte. Stephnek jelentős szerepe lesz a segesvári projekt leállításában, de ami még fontosabb, összekovácsolta az ellenzéket a verespataki projektnél. Jelentős élettapasztalattal rendelkezett és sok olyan módszer ismert, amivel a civil társadalom jogait érvényesítheti.
Mihai Goţiu: Afacerea Roşia Montana. Cluj -Napoca, 2013, Tact.



2019. január 11., péntek

Fontosabb erdős cikkek és hírek 2019/1


Foto: Agent Green
Die rumänische EU-Präsidentschaft im Rampenlicht – und damit auch die Zerstörung der Urwälder
Rumänien hat bis 30. Juni die EU-Ratspräsidentschaft inne – zum ersten Mal seit dem EU-Beitritt. Die Stiftung EuroNatur und die rumänische Naturschutzorganisation Agent Green nutzen diese Gelegenheit, um die internationale Aufmerksamkeit auf das Abholzungsdrama zu lenken: Rumäniens riesige unberührte und natürliche Wälder verschwinden mit erschreckender Geschwindigkeit. Ein Zähler informiert über die Anzahl der illegal in Rumänien geschlagenen Bäume während der Zeit der EU-Ratspräsidentschaft – seit Jahresbeginn wurden bereits Hunderttausende illegal gefällt, so die Hochrechnung der beiden NGOs.
https://www.saveparadiseforests.eu/de/die-rumaenische-eu-praesidentschaft-im-rampenlicht-und-damit-auch-die-zerstoerung-der-urwaelder/?fbclid=IwAR375nLhQBMM_L6YYfEHbXIiMGdtdVR4u_fau504bb7ycCTfsqjVguvRGE4

Romanian EU Presidency 2019: Eyes on Romania – and the virgin forest destruction

Romania is hosting the Presidency of the EU Council until 30th of June – for the first time since its EU accession. EuroNatur Foundation and Agent Green take this opportunity to draw international attention to the escalating logging crisis: Romania´s vast virgin and natural forest remains vanishing at a frightening speed. A counter will showcase the number of trees cut illegally during Romania´s EU presidency.
„Until today, no appropriate action has been taken to stop this dramatic loss of outstanding nature; neither by Romania nor by the EU. Therefore EuroNatur and Agent Green will put an unmissable public spotlight on the Romanian forest drama. A counter will showcase the logging disaster in numbers of trees cut illegally and actions will come along“, Gabriel Paun, president of Agent Green says.
https://www.saveparadiseforests.eu/en/romanian-eu-presidency-2019-eyes-on-romania-and-the-virgin-forest-destruction/?fbclid=IwAR1iotGuH_RMIXZrYMu7OMauk5MU8YnIM615gAt1M8d0Oz9D7e58DmyalTs

január 10
Dühös bejegyzést írt a Greenpeace Románia a közösségi oldalra, mert a vízügyi és erdészeti miniszter újra elhalasztja a kitermelt fák nyomonkövetésére használt informatikai rendszer fejlesztését. A zöld aktivisták szerint ez azt jelenti, hogy Ioan Denes miniszter nem veszi komolyan az illegális fakitermelések problémáját. Ez a halasztás az illegális fakitermeléseknek kedvez és ez a miniszternek sincs ellenére.(forrás Facebook)
Adományokat gyűjt az Agent Green folyamatban levő és tervezett pereinek fedezésére. Jelenleg 31 folyamatban levő perük van. Az Agent Green nagyszerű munkát végez és minden támogatást megérdemelnek. Ezen a blogon is több cikk található magyarul munkásságukról.

RON
Denumire entitate nonprofit – Asociaţia Agent Green
CUI / Cod unic de înregistrare – 25261826
Cont IBAN LEI: RO02RNCB0072156916030001
EURO
Information about the bank:
Name: Banca Comerciala Romana, Sucursala Sector 1 Bucuresti
Adress: Calea Victoriei nr. 155, Bucuresti, Sector 1
Swift Code: RNCBROBU
Information about the account holder:
Name: Asociatia Agent Green
Cod IBAN EURO account: RO72RNCB0072156916030002

Olosz Gergely, az erdélyi magyar közélet legnagyobb kalandora
Miközben a Fidesz embereként RMDSZ-elnöki tisztségre pályázott, átverte a Gorj megyei maffiát, Székelyföldön pedig segített a Schweighofernek fűrészüzemet nyitni. Nemrég jogerősen három év letöltendő börtönbüntetésre ítélték, azóta elnyelte a föld.
https://atlatszo.ro/2019/01/10/olosz-gergely-az-erdelyi-magyar-kozelet-legnagyobb-kalandora/?fbclid=IwAR3zc2F5Qey0Ln3PBqbEx7gL00zUW6ouzYWT9GuCOSiaUEGshfZ7Y3r1gOc

Győzőtt a Mining Watch a felsőcsertési ciántechnológiás aranykitermelővel szemben
A Kolozs megyei törvényszék egy környezetvédő civil szervezet keresete nyomán érvénytelenítette a Hunyad megyei Felsőcsertés község térségi területrendezési tervét, mely lehetővé tette volna a község térségében található arany és ezüst kibányászását - közölték kedden a román lapok a Mining Watch szervezet közleményére hivatkozva. - a Transindex.ro portálról
http://think.transindex.ro/?hir=693&Gyozott_a_Mining_Watch_a_felsocsertesi_ciantechnologias_aranykitermelovel_szemben


Certej proposal blocked: Cluj Tribunal cancels urban plan for the mine
Cluj-Napoca/ Romania 15. January 2019 – Mining Watch Romania is pleased to announce a major legal victory against the Deva Gold mine proposal at Certeju de Sus. The Cluj Tribunal has cancelled the zonal urban plan (“Planul Urbanistic Zonal – PUZ”) required for permitting the mine site. In the absence of a valid PUZ, construction permits for the mine site can no longer be issued.
http://miningwatch.ro/en/romana-proiectul-minier-certej-blocat-tribunalul-cluj-a-anulat-planul-de-urbanism-al-proiectului-minier-deva-gold/?fbclid=IwAR1gJO8quMGr40wL3v_da5R2qzVzCorFdzOZUBGvO7SDs64EUUA3UTZxBvY

Report: Joint IUCN – EuroNatur field mission to Romanian national parks and UNESCO sites
Informal field trip to disputed logging sites in Romanian national parks…


On November 14 and 15, 2018, an informal IUCN field visit to Romania’s Domogled – Valea Cernei and Semeneic – Cheile Carasului national parks took place upon invitation by IUCN member organisation EuroNatur. The background for this excursion is the growing concern among scientists and civil society organisations about the rapidly proceeding loss of virgin and natural forest areas in Romania due to proceeding industrial logging.
Here you can read the report by EuroNatur.
(Attention: this is a long read…)
https://www.saveparadiseforests.eu/en/report-joint-iucn-euronatur-field-mission-to-romanian-national-parks-and-unesco-sites/?fbclid=IwAR0gUu89I1aIc0iqtkOsFqQ1Rg2EoG3-_4ZNceUCxzqG-CroPxFxtLtmzI4


Primary forest research in Romania’s Fagaras Mountains compromised by logging
Primary forest research project REMOTE calls for urgent protection of high nature and science value forests in Romania
In late December 2018, the REMOTE project (REsearch on MOuntain TEmperate Primary Forests) published a worrying report highlighting immediate threats to their outstanding primary forest research program in the Fagaras Mountains in the Romanian Carpathians.
The Fagaras mountains, the highest in Romania, host the “largest areas of primary forests in the entire EU“, the report explains. Scientists from the Czech Republic and Slovakia estimate a total surface of primary forest of about 10,000 hectares in the region. In addition, further extensive areas are covered by other valuable natural forests, which “connect primary forest localities into larger complexes of high naturalness“. Therefore, the Fagaras Mountains deserve “special attention and conservation“.

https://www.saveparadiseforests.eu/en/primary-forest-research-in-romanias-fagaras-mountains-compromised-by-logging/?fbclid=IwAR3yxZDR1yQpOZc_QhWyjNKHihgsRFSgFK0i6SX1zaj45UshjlIxcf6IbqU


Február
Romania government accused of allowing illegal logging in forests
Romania is celebrating taking the presidency of the European Union for the first time, but it's already proving controversial.
The Romanian government is facing widespread allegations of corruption and mismanagement. Environmental activists have told Al Jazeera the government has been complicit in the destruction of some of Europe's oldest and vital forests.
https://www.aljazeera.com/news/2019/02/romania-government-accused-allowing-illegal-logging-forests-190201102750923.html?fbclid=IwAR0ydDJeoqJPjrXSHpQEydbBtrvIBWqZPcNcshrb8hv3itV3A-MNsZnOPYU

A japánok, az erdők és Schweighofer
Rég várt erdőkkel kapcsolatos hírekről számol be a de-clic petícióportál. A de-clic kampányosa az EIA (Enviromental Investigation Agency)aktivistáival Japánban tartózkodik és a Holzindustrie Schweighofer japán üzleti partnereivel tárgyal.
Azért utaztak Japánba, hogy tájékoztassák az ottani cégeket arról a Romániában köztudott tényről, hogy a Holzindustrie Schweighofer cégtől vásárolt fa illegális vágásból is származik. Mivel az osztrák cég által értékesített famennyiség fele Japánba hajózik, így az aktivisták lényegében Schweighofer öt legfontosabb üzleti partnerével találkoztak.
Az osztrák cég visszaéléseit bemutató rendezvényen több mint hatvanan jelentek meg, újságírók, vállalatok vezetői és zöld aktivisták.
Antoniu Bumb kampányos szerint nagyon jó híreket kaptak, mert a Sojitz cég ultimátumot adott az osztrák cégnek: ha 2020-ig nem biztosítja a faanyag reális nyomonkövethetőségét, megszüntetik velük az együttműködést. Remélik, hogy más cégek is ugyanígy fognak eljárni. A japán Állami Erdészeti Ügynökség megígérte, hogy nyárig elkészít egy tanulmányt mindazokról a lehetséges törvénytelenségekről, amik azokban a falerakatokban zajlanak, ahonnan Schweighofer vásárol.
eredeti cikk: https://www.declic.ro/blog/japonia-intalnire-declic-parteneri-Schweighofer?fbclid=IwAR0dnka4M4LY5aJ1xtO0cpjxHTsZ4dYlCHnWCQZyEQtVvE9SQJg0e6bROmo


Napelemes okostelefonok kémlelik a fatolvajokat már a székelyföldi erdőkben is
A technológiát eddig esőerdőkben tesztelték, olyan országokban, ahol nagy probléma az erdők eltűnése, Amazóniában, Kongóban, vagy Indiában. Románia az első mérsékelt égövi ország, ahol tesztelik a felszerelést. A 2017 májusában egy Kovászna megyei erdőben elhelyezett riasztóberendezés eddig nagyon szépen teljesített, túlélte a telet. A fákra erősített, napelemmel működő okostelefonok segítségével a fák "segítségért kiálthatnak", ha láncfűrészt, teherautót vagy lövést hallanak.
http://think.transindex.ro/hir=711&Napelemes_okostelefonok_kemlelik_a_fatolvajokat_mar_a_szekelyfoldi_erdokben_is&fbclid=IwAR1MgVv7qA0s4l3gQFsjEy3pY5FjymBJJ-7PfuNJd1FdD_2bELouUsCP9tI
angol cikk:
http://transylvanianow.com/solar-powered-smartphones-against-illegal-deforestation-in-romania/




február 17
Megszavazták a költségvetést a Retyezát leaszfaltozására- írja ma az Agent Green a közösségi oldalon. Arról a bizonyos DN 66A nevű főútról van szó. Az elmúlt évtizedekben az összes nagy romániai zöld szervezet tiltakozott a természetvédelmi területeket átszelő beruházás ellen. A Greenpeace Románia, az Agent Green és a WWF Románia egyaránt kampányolt. Most kezdhetjük újból.

Egy régebbi cikk a témáról: http://www.origo.hu/idojaras/20110804-erdoirtas-utepites-romania-retyezat-termeszetvedelem-oserdoben-vagnanak-foutat.html?fbclid=IwAR1X_Cg-GisB2n9vIzXuivqiNU7XJZDGLkK3m62gzxZpFqga21v4CkAuvhM

EU-Parliament: Romanian government downplays logging crisis
Romanian ministers Gavrilescu and Denes disguise the massive problem of the destruction of natural forests at hearing in EU Parliament; EuroNatur and Agent Green provide GPS data of destruction sites.During a meeting of the Committee on the Environment, Public Health and Food Safety in the European Parliament on 21st January 2019, the Romanian Vice Prime Minister and Minister for Environment, Graţiela Leocadia Gavrilescu, and the Romanian Minister for Water and Forests, Ioan Deneș, both denied any problems with legal and illegal logging in Romania.
https://www.saveparadiseforests.eu/en/eu-parliament-romanian-government-downplays-logging-crisis/?fbclid=IwAR0ougsESJDLCcMAAAac0jxAD2WAOSLOqPHzmcEQdE3eC-N7WkERwmP6_ow

EU dragged to court for backing forest biomass as ‘renewable energy’
A group of plaintiffs from Estonia, France, Ireland, Romania, Slovakia, Sweden, and the US are filing a lawsuit against the European Union on Monday (4 March) to challenge the inclusion of forest biomass in the bloc’s renewable energy directive.
If they get their way, this could deprive the EU of an energy source which currently makes up close to 60% of the bloc’s renewables, more than solar and wind power combined.
The precedent-setting case will be filed with the EU court in Luxembourg today (4 March) by a group of affected individuals and non-governmental organisations (NGOs).
https://www.euractiv.com/section/energy/news/eu-dragged-to-court-for-backing-forest-biomass-as-renewable-energy/?
fbclid=IwAR05XxDln1PCHrssYjBTnjbq8qlZUFz90p0wlAHVdUbnugsAjVLe3Emg54I

EU Biomass Legal Case
About the case
The evidence is clear. To avoid catastrophic climate warming we need to reduce emissions sharply and increase the carbon “sink” – that is, the uptake of carbon into natural ecosystems. Forests are our best hope for taking carbon out of the air.
But ignoring warnings from scientists worldwide and its own advisers, the EU has enacted a renewable energy policy that promotes cutting and burning forest wood as “carbon neutral,” based on the idea that trees will someday grow back.
http://eubiomasscase.org/?fbclid=IwAR0EF7zOmB0k0F-GvZc8dSLlZYtHFixKXj-Q8HeFzqWez44RpHbPi74-ztI

Keine Abholzung in rumänischen Nationalparks und Natura-2000-Gebieten!
PRESSEMITTEILUNG
Heute Vormittag haben Aktivist*innen der Umweltorganisation ROBIN WOOD vor der rumänischen Botschaft in Berlin gegen die Abholzung rumänischer Urwälder demonstriert. Als Waldarbeitende verkleidet rückten sie mit Kettensäge und Baumstamm an und setzten so das Fällen der Wälder ins Bild. Weitere Aktivist*innen in Bärenkostümen entrollten ein Banner mit der Aufschrift „No Loggings in Romanian National Parks“ („Keine Abholzung in rumänischen Nationalparks“).
https://www.robinwood.de/pressemitteilungen/keine-abholzung-rum%C3%A4nischen-nationalparks-und-natura-2000-gebieten?fbclid=IwAR0dL2unMfFe99H-_Q4CwkTnbAvEHqfOQ7uzy74JTxnjPtlzpTu0syLgBxk

Europe’s forests threatened by biodiversity collapse, warn campaigners
A logging operation at Poland’s spectacular 55-mile-long Vistula lagoon is casting a “dark omen” of deforestation and biodiversity collapse across Europe’s forests, campaigners say.
Tree felling around the Natura 2000 site is aimed at clearing a path to the Baltic Sea for use by Poland’s navy, to the alarm of Russia. But they are just one front in what some academics describe as a war on nature.
Campaigners blame the EU’s own use of biomass to meet most of its renewable energy goals for encouraging logging in Europe’s virgin forests.
https://www.theguardian.com/environment/2019/mar/04/europes-forests-threatened-by-biodiversity-collapse-warn-campaigners-poland-vistula?fbclid=IwAR1pvvbglRAtvvAkqRSKMGK1FCEror2z3tnhhF4fM1PhBb3QU9jhhB1ddAQ

Romania: Biologist of Semenic National Park quits job protesting against logging
Sinculeț Teodora Alina: „During 15 years I submitted many complaints, but no action was taken. The management contract was broken on a daily basis by the park administration“…
The conflict about logging in Romania’s Semenic- Caraş Gorge National Park is intensifying. Romsilva, the state forest agency in charge of managing protected area mainly on state property, has been criticized by NGOs for intense logging in high conservation value forests and for the intention to decrease the park’s strictly protected core zone from 47.5% to 32%.
https://www.saveparadiseforests.eu/en/romania-biologist-of-semenic-national-park-quits-job-protesting-against-logging/?fbclid=IwAR2OmBFVC98umRb19tthB4k7qAK6UT1kTJYab8qUNTXPN1HhBiZcYUmgOIY

Ikeas Bedarf an Holz ist geradezu gigantisch und auch vor Urwäldern macht IKEA nicht halt! Was versteht IKEA unter Nachhaltigkeit?
Tag für Tag schieben Kunden rund 7,5 Millionen Pakete mit Möbelfabrikaten wie „Lack“ oder „Poäng“ über die Parkplätze zu ihren Autos. Aber ist es überhaupt möglich, so günstig und gleichzeitig so nachhaltig zu produzieren, wie es IKEA uns immer gerne glauben machen möchte? Ikeas Bedarf an Holz ist geradezu gigantisch. IKEA schreibt in seinem aktuellen Katalog: „Wir sind echte Holzliebhaber. Wir lieben Holz. Es ist schön, robust, wächst nach, lässt sich recyceln und wir verarbeiten es in großen Mengen. Und genau darum ist es uns so wichtig, dass wir besonders nachhaltig und überlegt damit umgehen.“
https://netzfrauen.org/2019/03/20/ikea-2/?fbclid=IwAR0EYCVuZ3pOp0noYaokQcvMbQZDaO7y63CA7eymDa1tdt0bMk8MynYqeEs

Romanian Transport Minister wants to override nature protection legislation in favour of roads and profit
Agent Green: Unacceptable attack on EU directives and Romanian natural heritage – during Romania’s EU-presidency
The Romanian government wants to water down national legislation in order to put profits, road-construction or resource exploitation above the conservation objectives of protected areas such as Natura 2000 sites and national parks.
Agent Green has submitted a formal statement to the Transport Ministry which includes profound critique of this retrograde and unlawful attempt to override nature conservation legislation for profit. Today, April 1st, the deadline for amending the draft law by the Romanian government ends. The government’s legislative draft would allow road construction even in strictly protected zones within national parks and prior to the completion of any environmental impact assessment.
https://www.saveparadiseforests.eu/en/romanian-transport-minister-wants-to-override-nature-protection-legislation-in-favor-of-roads-and-profit/?fbclid=IwAR05fOxaDpn0q2Okq94xdfOSjNNMcdW2NIxxowe_9vbKWgXI5xJ2E22T_Mo

május 10
Két napja Doina Pană volt erdészeti és vízügyi miniszter egy kétes hírű tévécsatornának azt nyilatkozta telefonon, hogy őt még miniszter korában megmérgezték higannyal és lényegében ez volt az ok, amiért lemondott. A dolog pikantériája, hogy a mérgezést a famaffiának tulajdonítja. Doina Pană a Tudose-kormányban volt miniszter 2017-ben, de a mérgezést csak 2018-ban mutatták ki. Állítólag a Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Igazgatóság vizsgálódik.

(a cikk folyamatosan frissül)