Debal Deb tudós, ökológus és földműves magán génbankot alapított India Orisza államában.Tradicionális módszereket alkalmazva segített megvédeni 920 őshonos rizsfajtát.
Az ökológus elkötelezett abban, hogy helyi közösségekkel dolgozik és reméli, segíthet a földműveseknek, hogy megőrizhessék függetlenségüket a nagyvállalatoktól és azok génmódosított növényeitől. A génbank biztosíthatja a helyi magfajtákhoz való szabad hozzáférést.
Ötven évvel ezelőtt minden indiai faluban tucatnyi, vagy még több rizsfajtát termesztettek. A magok nemzedékről nemzedékre hagyományozódtak, minden talajfajtának és ízlésnek megvolt a maga rizsfajtája. Volt szárazságtűrő fajta, árvíztűrő fajta és olyan is, ami jól tűrte a sós vizet. Minden közösségnek megvolt a maga rizsfajtája és tudása arról, miként kell a magokat vetni, betakarítani és tárolni. Napjainkban talán 6000 rizsfajta létezik, de csak pár fajtát vetnek, így a fajtákkal együtt eltűnik a tudás is. A klímaváltozás és a szárazság új kihívások elé állítják a gazdákat.
(kép forrása: Vimeo) |
Az Oriszában épülő génbank épületéhez kizárólag helyi építőanyagot kerestek, sem bambusz sem fa nem szerepelhetett az építőanyagok között. Helyi, fenntartható építőanyagokat használnak és helyi munkaerőt, mert nem csak a mezőgazdaság lehet fenntartható, hanem az építészet is. A génbanknál minden természetes anyagokból készül. Laurent Fournier építészmérnök folyami agyagból, homokból és földből álló helyi cementet kevert. Ahhoz, hogy a tetőszerkezet megépítésénél kikerülhessék a faanyag használatát, Fournier egy egyiptomi építészhez Hassan Fathyhoz fordult ihletért, aki újra felfedezte az ókori núbiai boltívek és kupolák építésének technikáját vályogtéglából. Kalyani, Fournier tanítványa Kolkatából, segít megépíteni a boltíves vályogtetőt. Fourner azt mondja, hogy az építéshez az inspirációt a birtok körüli hegyvidékből merítette, onnan, ahol a Londonban jegyzett Vedanta cég bauxitbánya nyitását tervezte. A bánya megnyitását sikeresen leállították. Helyi nők segítenek önkéntesként, abban a reményben, hogy az épület és a benne található magok a közösségüknek is a segítségére lesznek. Deb azt tervezi, hogy az épületet a helyi közösségre hagyományozza.
A nagyüzemi mezőgazdaság és a génmódosított haszonnövények termesztése felelős többek között India őshonos rizsfajtái 90%-ának a kihalásáért. Bizonyos biotechnológiai vállalatok megpróbálják a vetőmagpiacot is ellenőrzésük alatt tartani, náluk a gazdák csak génmanipulált vetőmagot vásárolhatnak. Deb szerint a helyiekkel való együttműködés hiánya komoly hibája a modern nagyüzemi mezőgazdaságnak. A földzsákmányolás és a biokalózkodás(helyi fajtákat vagy helyi fajták génszakaszait szabadalmaztatják biotech vagy gyógyszeripari cégek ford. megj.) mértéke világszerte megnőtt és pusztító hatású, mert aláaknázta a helyi felügyeletet az élelmiszer-termelés ellenőrzésében. A génbank nagyszerű lehetőség lesz arra, hogy Deb a földműveseket megtanítsa a holisztikus és fenntartható gazdálkodás fontosságára.
Debal Deb Nyugat-Bengál államban található első farmján dolgozik. Két és fél hektárnyi termőterületen néhány rizsfajtát termeszt a 920 fajta, kipusztulás széléről megmentett őshonos rizsfajtája közül. Deb elkötelezett híve annak, hogy a helyi közösségek bevonásával kell dolgozni, úgy, mint itt Sunderbansban, Nyugat–Bengálban. Sunderbans eldugott zugában található a vetőmag-széf. Ezek a széfek a biztosítékai annak, hogy a földműveseket és a közösségeket megvédhetik a mag-és élelmiszerhiánytól. A génbank neve Vrihi a rizs szanszkrit nevéből. Itt a begyűjtött rizsfajtákat, mind a 920 fajtát hagyományos módon csíráztatja, agyagedényekbe teszi és tehénvizelettel kezeli. Az egészséges tehénvizelet csíraölő hatást fejt ki a mikroszkopikus gombafajokra, amelyek a vetőmagon élősködnek.
A génbankból minden gazda ingyen kap vetőmagot, ha vállalja, hogy a választott fajtából a következő évben a kölcsönzött mennyiség kétszeresét viszi vissza a bankba. Három év alatt Oriszában 2000 gazdának adtak vetőmagot és a gazdák 350 rizsfajtát termesztettek.
A génbank építéséről készült kisfilm
(köszönöm a fordításhoz kapott segítséget)
...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése